Samsung, Yapay Zeka için Yeni Merkezler Açmaya Devam Ediyor

Samsung Yapay Zeka Merkezleri 1

Samsung’un yapay zeka merkezleri, bir yıldan uzun süredir dünya genelinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Yapay zekayı gelecekteki bir büyüme faktörü olarak gören şirket, yeni çözümler geliştirmek için milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde yeni yerler açmaya devam eden Samsung, 2020 yılına kadar 1.000 yapay zeka uzmanını işe almış olmayı hedefliyor.

Güney Kore’de ortaya çıkan yeni bir habere göre, Samsung bu yıl içerisinde İsviçre ve Almanya’da yeni yapay zeka merkezleri açabilir. Böylece İsviçre ve Almanya’da açılacak olan merkezler de Seul, Moskova, Silikon Vadisi ve Cambridge gibi dünya genelindeki önemli yerleri kapsayan bir ağa katılmış olacak.

Samsung son olarak yeni bir yapay zeka merkezini üç ay önce Montreal’de açmıştı. Bu merkez Kanada’daki ikinci ve Kuzey Amerika’daki dördüncü merkez oldu. Bu bölgedeki diğer merkezler ise New York, Silikon Vadisi ve Toronto’da yer alıyor. Şirket, bu tesisin açılış etkinliğinde yapay zeka konusundaki vizyonunu da gözler önüne sermiş oldu. Samsung, birden fazla temas noktasıyla etkileşime izin veren büyük oranda kişiselleştirilmiş çok cihazlı bir yapay zeka platformu geliştirmek için çalışıyor. Bu, kullanıcıların yalnızca sesle değil, aynı zamanda bakarak ve dokunarak da yapay zeka ile etkileşime girmesini sağlayacak.

Samsung Yapay Zeka Merkezleri 2

Konu hakkında The Korea Herald’a açıklamalarda bulunan bir Samsung yetkilisi, "Samsung daha fazla yapay zeka uzmanına ulaşabilmek için bu yıl başka yapay zeka merkezleri daha açacak ve değerlendirilen yerler arasında İsviçre ve Almanya’da bulunuyor." ifadelerini kullandı. Samsung’un bu iki yerde yapay zeka merkezi açması durumunda, şirketin yapay zeka merkezlerinin sayısı 9’a ulaşmış olacak. Samsung yetkilisi, Google ve Amazon gibi rakip firmaların da en iyi yapay zeka araştırmacılarını bünyesinde barındırmaya çaba gösterdiğini belirtti ve bu nedenle Samsung’un en yetenekli yapay zeka uzmanlarını bulmakta zorlandığını itiraf etti.

Söz konusu yapay zeka merkezlerinde en az 100 yapay zeka uzmanı çalışırken, daha büyük olan bazı merkezlerde daha fazla uzman çalışabiliyor. Bu, Samsung'un gelecek yıla kadar 1.000 yapay zeka uzmanını işe alma hedefine ulaşmasını sağlayacak. Ancak bunun kolay bir hedef olmadığını belirten Samsung yetkilisi, şu an için bu hedefin yüzde 45’ine ulaşabildiklerini söyledi.