Sanal Gerçeklik Platformunda Rakipleri Gittikçe Çoğalan Facebook Yarışa Hazır

Sanal Gerçeklik Platformunda Rakipleri Gittikçe Çoğalan Facebook Yarışa Hazır

Sanal gerçeklik teknolojisi ya da diğer adıyla VR platformu Facebook’un Oculus’u 2 milyar dolara satın almasından bu yana epey yol kat etti. Ancak Facebook’tan çok da tatmin edici bir sosyal sanal gerçeklik hareketi gelmedi.

Oysa Facebook’u sanal gerçeklik platformunda rakipleri hiç de küçümsenecek isimler değil. Microsoft, HTC, Google ve Samsung bu yarışta çoktan sağlam örnekler sergilemeye başladılar bile. Hatta Google Daydream Platformuyla Android cihazlarda bir devrim yaratacak gibi görünüyor. Öte yandan HTC Vive oldukça gelişmiş VR alt yapısı sunabiliyor. Microsoft’un Hololens teknolojisi de artırılmış gerçeklik adına olağanüstü ürünlerle geliyor. Tüm bu saydığımız markalar VR yarışında kendi kulvarlarını tuttular bile. Ancak Facebook geçen sene vaat ettiği noktaya gelebilmiş değil.

Facebook bir şey yapmıyormuş gibi görünse de VR konusunda 2015 yılından bu yana çalışan sayısını 3’e katladı. Bu da Zuckerberg ve VR takımının yarışa hızlı gireceğinin bir işarete olarak değerlendiriliyor. Facebook’un ilk projelerinden biri 360° kameralarla çekilmiş videolar ve fotoğraflar olacak. Bazı niş sosyal medya eklentilerine de VR alt yapısı uygulamayı düşünen sosyal medya platformu, sessiz ama derinden ilerliyor. Facebook bir sosyal mecra olmanın avantajını kullanarak, üyelerimin 360° içerikler yaratabilmesine öncelik verecek.

Bakalım bunca rakip arasından Facebook VR konusunda nereye gelebilecek?

Facebook Sanal Gerçeklik Ürünleri Pazarında Kullanıcıları Zora Sokacak

Facebook Sanal Gerçeklik İçin Farklı Bir Mobil Uygulama Geliştiriyor

YORUMLAR