Seagate Tam 60 TB'lık SSD'ler Geliştirdi

Seagate Tam 60 TB'lık SSD'ler Geliştirdi

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Samsung'un 4 TB boyutundaki SSD depolama birimlerini duyurarak bir rekora imza attığını sizlerle paylaşmıştık. 4 TB daha önceden SSD'lerde görülmemiş bir boyuttu. 1 TB boyutundaki SSD'ler bile henüz çok yaygın değilken SSD kapasitelerindeki bu sıçrama dikkat çekiciydi. Fakat bu sıçrama aslında çok da büyütülecek bir sıçrama değilmiş; çünkü en büyük depolama birimi üreticilerinden biri olan Seagate tam olarak 60 TB gibi inanılmaz bir depolama alanı sunan yeni SSD'lerini tanıttı ve SSD kapasitesi alanında yeni rekorun sahibi oldu. 

Seagate daha önceden 10 TB boyutundaki klasik sabit disk modellerini de tanıtmıştı. Bu kapasite SSD'ler ve klasik sabit disklerin erişebildiği en yüksek kapasite olmuştu. Fakat yeni 60 TB SSD modeli ile SSD'ler klasik sabit disklerin depolama limitlerini de aştılar. Bu da gelecekte SSD'lerin klasik sabit disklerin yerini alacağına işaret ediyor. Hem daha hızlı çalışan, hem de daha yüksek depolama alanı sunabilen SSD'lerin şu an için tek dezavantajı ise maliyetleri. Maliyetlerin de zamanla düşmesi muhtemel.

Yeni SSD 3.5" Standardına Sahip

Şu ana kadar klasik SSD'ler 2.5" formatında piyasaya sürülüyorlardı. Bu da bu SSD'leri dizüstü bilgisayarlarda kullanabilmemize imkan tanıyordu. Fakat Segate'in yeni SSD depolama birimi masaüstü sabit disklerin standart boyutu olan 3.5" formatında geliyor.

Seagate işletmeler için tasarladığı bu SSD'nin şu an prototip olduğunu ve SSD'yi önümüzdeki yıl piyasaya süreceğini paylaşıyor. Fakat SSD'nin fiyatı hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmış değil. Samsung'un 4 TB boyutundaki SSD'sinin 1.500 $ fiyatla satıldığını düşünürsek Seagate'in SSD'sinin 20.000 $ barajını aşacağı tahmin edilebilir.

Samsung Bir Posta Pulundan Küçük 512GB SSD Belleğini Tanıttı

YORUMLAR