Ses İle Mobil Cihazları Şarj Etmek Mümkün Mü?

Ses İle Mobil Cihazları Şarj Etmek Mümkün Mü?

Akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde yaklaşık bir on yıl öncesine kadar hayalini bile kuramadığımız şeyleri şimdi tek bir dokunuşla yapabiliyoruz. Günümüzün mobil cihazları dudak uçuklatacak özelliklere sahip olsalar da yetersiz batarya ömrü hala mevcut problemler arasında yer alıyor.

Dev şirketlerin AR-GE departmanları bu sorunu çözmek için yüksek maaliyetli çalışmalara imza atıyorlar. Yavaş yavaş gelişme kaydeden batarya teknolojisi ile mobil cihazların pil ömürleri uzasa da performans hala istenen seviyede değil.

Pil teknolojileri gelişedursun, bir grup araştırmacı yaptıkları çalışma sonucunda ortamdaki ses dalgalarını kullanarak telefon şarj etmeyi başardı. Queen Mary Üniversitesi’nden bir grup bilimadamının ve Nokia’dan katılım gösteren araştırmacıların ortak çalışmaları sonucunda şekillenen araştırma dahilinde üretilen teknoloji ile, ortamdaki ses dalgalarından faydalanarak telefonların şarj edilebileceği kanıtlandı.

Araştırmanın temeli Queen Mary Üniversitesi’nde okuyan Joe Briscoe ve Steve Dunn’ın yüksek tempoda çalan rock ve pop şarkılarının güneş panellerinin çalışma performansını arttırdığını keşfetmesine dayanıyor. Bu tespitten sonra konunun üzerine gitmek isteyen araştırmacılar ses dalgalarını elektriğe çevirebilen bir cihaz üretmek amacıyla araştırmalara başlamış. Araştırma sonucunda ise etraftaki sesleri telefon şarj etmek için elektrik dalgasına çevirebilen bir cihaz ortaya çıkmış.

Her gün yoğun olarak ses dalgalarına maruz kalıyoruz. Etrafta bağıranlar, trafikteki araçların sesi, yüksek sesteki müzik ve benzeri seslerle telefonunuzu şarj edebiliyor olmak güzel olmaz mıydı? Nokia gelecekte sunacağı telefon modellerinde bu teknolojiyi standart olarak sunarsa mobil cihaz pazarından hatırı sayılır bir pay kapabilir.

YORUMLAR