Silopili Ortaokul Mezunu Genç, Hurda Malzemelerle Robot Yaptı

Silopili Ortaokul Mezunu Genç, Hurda Malzemelerle Robot Yaptı

Silopi'de ikamet eden ortaokul mezunu 26 yaşındaki Abdullah Uçar isimli bir genç bulduğu hurda malzemeleri kullanarak tarlaların güvenliğini sağlayabilen bir robot yaptı.

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Buğdaylı köyünde yaşayan Abdullah Uçar isimli bir genç, bölgedeki çiftçilerin tarlalarının korunması sorununa değişik bir çözüm buldu. Tarlaların güvenliğini sağlamak için robot geliştirme kararı alan Uçar, bulduğu hurda malzemeleri kullanarak tehlike anında sahibini arayabilen bir robot geliştirmeyi başardı. Yapım aşamasında ailesinin tepkisiyle karşı karşıya kalan Uçar, pes etmeden devam ettiği projenin başarıya ulaşmasını sağladı. 

Tamamen kendi imkanlarıyla robotu geliştirdiği aktaran Uçar, 1850 TL maaliyet ve hurda parçalar ile robotu geliştirmiş. Basit bir robottan farklı olarak sahibini arayabilen, havaya ateş açabilen ve kamera ile olayları kayıt edebilen robot için Noter'e de başvuran Uçar, patent de almak istiyor. Robot, yaklaşan birisi olduğunda da kuru sıkı tabanca ile havaya ateş açıyor ve kameralarla yaşananları kayıt ediyor. Tehlike anında sahibini de arayan robot, sesli alarm ile çevredekileri de uyarıyor. Ayrıca yağmur yağması durumunda da robot kendine ait şemsiyeyi açarak yağmurdan korunuyor. Robotun yapım aşamasında sürekli olarak kardeşini eleştiren abi Ahmet Uçar ise, "Biz boş olduğunu düşünüyorduk ancak hepimiz şaşkınlık yaşadık." şeklinde açıklama yaptı. 

Mikro Heykeller Yapan Türk Sanatçı Saç Teline Besmele Yazdı

Türk Bilim İnsanları Otizmin Tedavisinde Çağ Atlatacak Keşfi Yaptılar

YORUMLAR