Siri'nin Önemli Açığını 16 Yaşındaki Yiğit Can Buldu

Siri'nin Önemli Açığını 16 Yaşındaki Yiğit Can Buldu

Apple'ın sanal asistanı Siri'de bulunan bir açığı lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz keşfetti. iOS aygıtına fiziksel olarak erişebilen bir kişinin, kilitli ekranda gösterilmeyecek şekilde ayarlanan içerik bildirimlerini okumasını sağlayan bu açık, Yiğit Can'ın raporlaması sayesinde kapatıldı.

iPhone 5S ve üzeri modeller, iPad Air ve üzeri modeller ve iPod Touch 6. nesilde görülen güvenlik açığı, Siri'nin izin denetiminin işlevsel çalışmadığını kanıtlıyordu. Lise son sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz bu açığı raporlayarak adını Apple'ın internet sitesine yazdırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz, "Kullanıcıların bildirimlerini kapatması durumunda bile Siri, gelen bildirimlerin içeriğini okumaya devam ediyordu" ifadelerini kullandı. 

Siri Güvenlik Açığı

Açığı nasıl tespit ettiğinden söz eden Yılmaz, "Apple’ın paylaştığı kaynak kodları üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim" dedi.

Gelecekte Apple Mühendisi olmak istediğini söyleyen genç, "Apple ürünlerine karşı oldukça meraklıyım. Apple mühendisi olmak istiyorum. Apple için programlama dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki tüm boş vakitlerimi Apple yazılımları üzerine geçiriyorum. Tüm Apple ürünleri hakkında bilgim var" diyerek hedefini de açıkladı. Yiğit Can Yılmaz ayrıca 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. 

 

YORUMLAR