Siri’ye İlham Veren Yazılım Iron Man’in Jarvis’inden Geliyor

Siri’ye İlham Veren Yazılım Iron Man’in Jarvis’inden Geliyor

Iron Man sevenler bilirler. Filmdeki Jarvis hiper-yapay zekalı bilgisayarın aslında SIRI’nin ilham kaynağı olduğu ortaya çıktı.Apple yazılım laboratuvarlarında geliştirilen SIRI sanal asistan meğer Iron Man filmindeki Jarvis hiper-zekalı bilgisayardan esinlenerek tasarlanmış. Apache Mesos sunucular üzerinde çalışan SIRI, ilk olara Berkeley Üniversitesinde tasarlanmış. Apache Mesos sunucular veri tabanlarını hızlı tarayarak SIRI’nin işlevselliğinde büyük önem taşıyor. Mesos sunucular sadece Apple’ın faydalandığı bir sistem değil, Twitter’da ağır yük altında kaldığında bu sunuculardan destek alıyor.

Bilin bakalım Apple ilk olarak SIRI üzerinde çalışmaya başladığında Mesos sunuculara ne isim takmış? Evet, doğru bildiniz, JARVIS. Marvel serisinin Iron Man karakterinin sağ kolu olan JARVIS, Apple programcılarının hayran olduğu bir alt yapıya sahip. SIRI için JARVIS karşılaştırması henüz yapılamasa da Apple bu konuda kendi gururunu okşamış görünüyor.

SIRI’nin yapay zekası her geçen gün üzerinde çalışıldığı için devamlı gelişiyor. Öte yandan SIRI’de JARVIS gibi öğrenebilen ve bunu depolayarak zamanı geldiğinde kullanabilen bir yapıya sahip. Çıkış noktası ile arasında şu anda dağlar kadar fark olsa da Apple yazılımcılarının hedefi bir JARVIS yaratabilmek. Ancak bunun ne kadar zaman alabileceği konusunda henüz bir fikirleri yok.

Artık Spider Man Hislerimiz Olabilecek

Yenilmezler: Ultron Çağı'nın Yeni Klibi Heyecan ve Merakı Daha da Artırdı

YORUMLAR