Sivas'taki Bu Bölgeye Gidenler Kendini Mars'ta Gibi Hissediyor

Sivas’a 23 kilometre mesafede bulunan Sivadokya bölgesindeki Eğribucak kayalıkları yüzey şekilleri yüzünden büyük ilgi gördü. Mars yüzeyine benzeyen bu bölge bir yılda 500 binden fazla turist çekti.

23 milyon yıl önce şekillenmeye başlayan Sivas'ın Eğribucak kayalıkları turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülüyor. Konu hakkında Coğrafya Eğitimi Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay yaptığı açıklamada bu bölgenin önemini anlattı. 2013 yılından bu yana bilimsel çalışmaların devam ettiğini söyleyen Özpay şunlarını kaydetti:

"20 kilo metrekarelik alanda farklı görünüm sunan, kırmızı çamur taşları ve kum taşlarından oluşan Eğribucak kayalıkları, akarsu ve tektonizmanın etkisi ile yeniden şekillenmiştir. Geniş bir satıh aşınımı ve parçalanması şeklinde görülen kırgıbayır ve monoklinal tabakalaşma başları ve tafonileşme sonucu içi boşalmış aşınım artığı bloklar sahada görülmektedir." 

Bölgeye Sivadokya İsmi Verildi

Dışardan bakıldığında Mars ile neredeyse birebir olan Eğribucak kayalıkları ilköğretimden üniversiteye kadar farklı yaş grubundaki öğrenciler tarafından gözlemleniyor ve bölge detaylıca inceleniyor. Aynı zamanda bu jeosit alanına Sivadokya ismi verildiğini de belirtmek gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 500 bini aşkın turist alan bu bölge Mars'ın popüler olmasıyla birlikte daha da ilgi çekti. Konu hakkında Gülpınar Akbulut Özpay "Mars son günlerde de çok popüler, Mars’ta yapılan çalışmalar da dikkat çekiyor. Sahaya çıktığımızda kırmızı kum ve çamur taşlarını Mars gezegeninin yüzeyine çok benzetiliyor." ifadelerini kullandı.