Solar Impulse 2'nin Çin Macerasını İzleyin

Solar Impulse 2'nin Çin Macerasını İzleyin

Güneş enerjisiyle çalışan ve dünya turuna başlayan Solar Impulse 2 uçağı Çin'e vardı. Çin, Solar Impulse 2’nin 4’üncü durağı oldu. Solar Impulse'ın sessiz uçuşunu izleyin.

Myanmar'ın Mandalay kentinden önceki gün ayrılan Solar Impulse 2'nin, Çin'in güneybatısında bulunan Çongçing bölgesindeki Ciangbey havaalanına dün iniş yaptığı bildirildi. İki nokta arasında ki sefer süresi yaklaşık 20 saat kadar sürdü. Ciangbey havaalanı, Solar Impulse 2'nin dördüncü durağı olurken, uçak Çin'in doğusundaki Nancing şehrine de uğrayacak ve oradan Hawai'ye devam edecek.

Dünya turuna 9 Mart'ta Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2'nin, Temmuz sonunda başladığı noktaya dönmesi planlanıyor. Umman, Hindistan ve Myanmar turunu tamamlayan uçak, Çin'in ardından ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayarak tekrar ilk havalandığı noktaya geri dönecek.

Beş yıl önce geliştirilen Solar Impulse’un daha hafif bir versiyonu olan  Solar Impulse 2 sadece 2,3 ton ağırlığında. Kanat genişliği 72 metre olan Solar Impulse 2, bu kanatlar üzerinde toplam 17 bin 248 güneş hücresi taşıyor. Solar Impulse 2 gündüzleri depoladığı güneş enerjisiyle geceleri de uçabildiği için sonsuz uçuş kapasitesine sahip.

İşte Solar Impulse 2'nin Çin Macerası

Solar Impulse 2 Hindistan'a Başarıyla İndi

SolarImpulse 2 Güneş Enerjili Uçak Dünya Turuna Başlıyor

YORUMLAR