SolarImpulse 2 Güneş Enerjili Uçak Dünya Turuna Başlıyor

SolarImpulse 2 Güneş Enerjili Uçak Dünya Turuna Başlıyor

Güneş enerjisini uçaklarda kullanma projeleri güneş enerjisinin kullanılmasından beridir var. SolarImpulse 2 bu projelerin en sonuncusu ve dünyaya dolaşmak için uçmaya hazır.

Şu anda siz bu haberi okurken Abu Dabi’den bir uçak havalanacak. Bu uçağın özelliği bir seneden fazla üzerinde çalışılmış bir güneş enerjisi projesi olması. SolarImpulse 2, Ağustosa kadar dünyayı dolaşacak. Gideceği destinasyonların arasında Çin, New York, Phoenix var oradan dönerken Güney Avrupa ve Africa’da bazı duraklara uğrayacak. İlk yaptığı test uçuşunun ardından bugün SolarImpulse uzun süre havada kalarak uzak mesafe uçuşları deneyecek.

17 bin güneş enerjisi panelinden oluşan kanatları SolarImpulse’a uçmak için gereken motor gücü enerjisini sağlıyor. Bu paneller 600 kiloluk bir bataryayı şarj ediyorlar. SolarImpulse böylelikle durmaksızın uçma kapasitesine sahip. Onu uçmaktan alıkoyacak tek şey pilotların vereceği karar olacak. Bu molalar erzak, dinlenme ve çeşitli ihtiyaçları giderme için yapılacak.

SolarImpulse 2 havada 140-150 kilometrelik bir süratle uçacak. SolarImpulse 2 ile ilgili detaylı bilgiyi videomuzdan izleyebilirsiniz.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğunu Tamamladı

Mobil Cihazlar İçin Güneş Enerjili Şarj Cihazı: WakaWaka Power

Güneş Enerjisini Sırtlayıp Götürebilmek Artık Mümkün

Elektriği Olmayan Milyarlarca İnsana Umut Işığı Doğdu

YORUMLAR