Sony 185 TB'ı Tek Bir Kasede Sığdırdı

Sony, depolama teknolojileri üzerinde yaptığı ar-ge çalışmalarının neticesinde ürettiği yüksek teknoloji ürünü kasete 185 TB'lık veri depolamayı başardı.

Sony 185 TB'ı Tek Bir Kasede Sığdırdı

Farklı alanlarda faaliyet gösteren Japon kökenli Sony, uzun yıllardır depolama teknolojileri üzerine yüksek bütçeli ar-ge çalışmaları yapmaktaydı. Bu araştırmaların neticesinde, Blu-ray'den 3 bin 700 kat daha fazla veri depolayabilen manyetik bir kaset geliştirildi.

Bildiğiniz gibi manyetik kasetler özellikle 90'lı yıllara damgasını vuran teknolojiler arasında. Bu kaset teknolojisi yerini zamanla CD'lere, ardından DVD'lere ve son olarak da Blu-ray ve harici disklere bıraktı. Bu araçları kullanarak yüksek boyutlardaki veriyi saniyeler içerisinde depolayabiliyor ve dilediğimiz yere taşıyabiliyoruz. Fakat haberimize konu olan kaset, bu teknolojilerin hepsini, deyim yerindeyse, 'sönük' bırakıyor.

Geliştirilen kasetin en dikkat çekici verileri arasında, inç başına 148 GB veri depolayabilmesi bulunuyor. Bu da demek oluyor ki bu kasetler, standart bir kasede göre 74 kat daha fazla veri depolama yoğunluğuna sahip.

Kasetin ne çeşit bir tasarıma sahip olacağı ve ne zaman satışa sunulacağı şu an için açıklanmıyor. Fakat emin olduğumuz bir nokta var ki o da bu kaset teknolojisinin depolama çözümlerine yepyeni bir boyut kazandıracağı.

SnapChat'e Görüntülü Konuşma ve Mesajlaşma Özellikleri Eklendi

YORUMLAR