Sony, Korsan Oyun Yüklü PS4 Satmaya Çalışan Kişiye Dava Açtı

PS4 jailbreak kırık

Sony, PlayStation 4’ün sistemini kıran ve korsan oyun oynanmasının önünü açan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bir kişiye dava açtı. Kırık PlayStation 4 sistemlerinin yayılmasını istemeyen şirket, Eric Scales isimli kişiyi kırık sistemi eBay üzerinden satmasının ardından tespit ederek dava açtı.

Yaklaşık beş yıl önce piyasaya sürülen PlayStation 4, bugüne kadar korsan faaliyetlerle neredeyse hiç anılmamıştı; ancak son sürümler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran bir grup hacker, sistemin açıklarından yararlanarak, PlayStation 4’ü kırmayı başarmıştı. Kırık sistemlerin PlayStation 3’te olduğu gibi yayılmasının önüne geçmek isteyen Sony ise ciddi adımlar atma kararı aldı. Bunun bir örneğiyse ABD’de yaşandı. Korsan oyun oynatabilen bir PlaySTation 4’ü e-ticaret sitesi eBay üzerinden satılığa çıkaran Eric Scales isimli kişiye, Digital Millennium Copyright Act (DMCA) kapsamında dava açıldı.

Eric Scales’in iki farklı kırık PlayStation 4’ü internet sitesi üzerinden satmaya çalıştığını belirten Sony, Scales’in ürünlerin açıklama metinlerinde “ücretsiz oyunların keyfini çıkarın” şeklinde cümlelerle insanları yasaları çiğnemeye teşvik ettiğini aktardı. Hatta davaya konu olan kişinin eBay’de korsan bayrağı kullanmak suretiyle “oyun almayı bırakın” dediği de dava dosyasında yer alan ilginç ayrıntılar arasında yerini aldı.

Sony başvurusunda Eric Scales isimli kişiden ne talep ettiğini dile getirmezken, önemli miktarlarda para isteyeceği söylendi. PlayStation 4’e dair ilk jailbreak konuyu davaysa geçtiğimiz günlerde TorrentFreak isimli internet sitesine açılmış ve Sony binlerce dolarlık tazminat istemişti.