Sony'nin Ekonomisini PlayStation Düzeltti

Sony PlayStation Gelir

Kimya fabrikasındna oyun konsollarına kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Sony, finansal raporunu yayınladı.

31 Mart itibarıyla tamamlanan 2017 finansal yılı münasebetiyle hissedarlarıyla finansal durumuna dair bilgileri paylaşan Sony, ekonomisini istikrarlı hale getirdiğini söyledi.

Sony Finansal Rapor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Sony’nin bir önceki CEO’su Kaz Hirai, oldukça yoğun bir dönemin ardından 1 Nisan itibarıyla görevini Kenichiro Yoshida’ya bırakmıştı. Yoshida’nın yönetiminde benzer politikaları yürütme kararı alan şirket, bugün itibarıyla Hirai’nin son dönemine dair verileri paylaştı.

Yayınlanan 11 sayfalık PDF dosyasıyla birlikte Sony’nin 2017 finansal yılı içerisinde 8,544 milyar yen (yaklaşık 316 milyar TL) gelir elde ettiği söylenirken, yapılan harcamaların ardından 734.6 milyar yen (26 milyar Türk Lirası) kâr edildiği belirtildi. 2016 yılında göre gelirler bir hayli artarken, artıştaki ana sebebin kamera ve konsol sektöründen elde edilen ilerlemeler olarak gösterildi. 2016 yılında Kumamoto Depremi sebebiyle Sony’nin kamera departmanı büyük hasar almış ve uzun süre üretime geri dönememişti. Yapılan yeniliklerle birlikte 2017’de eski gücüne kavuşan kamera fabrikası, gelirlerin dengelenmesinde en büyük etken oldu.

2017 finansal yılında Sony’nin gelirlerinin artmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesiyse PlayStation satışları oldu. 1 yıllık dönemde toplamda 19 milyon PlayStation 4 satan teknoloji devi, bir önceki döneme göre konsol satışlarında geriye gitmiş olmasına karşın oyunlardan elde ettiği gelirle arayı kapattı. Sony’nin oyun bölümü 2017 finansal yılı boyunca 177.5 milyar yen gelir elde ederken, bunların büyük kısmı kâr hanesine yazıldı.

Yayınlanan finansal raporların ardından yorumlarda bulunan bazı ekonomi uzmanları, benzer performansın 2018’de de devam etmesi durumunda Sony’nin en kârlı yıllarından bir tanesini geçirebileceği açıklamalarında bulundular.