Sony, Yüksek Profilli Oyunu için Geliştirici Arıyor

Japon oyun devi Sony, oyun dünyasındaki liderliğini bu nesil ile perçinlemişti. Xbox One platformundan açık önde liderliğini sürdüren PlayStation 4, bayrağı yakın bir zamanda halefi PlayStation 5 konsoluna devredecek. Henüz yeni nesil konsolun duyurusu yapılmış değil. Ancak Sony, hazırlıklara çoktan başladı. Verilen iş ilanına göre, mevcut bir serinin devam oyunu için çalışmalar yapılıyor.

Bir önceki nesilde ve halihazırda sonlarına doğru geldiğimiz mevcut nesilde, bilhassa PlayStation tarafında birbirinden kaliteli yapımlar karşımıza çıkmıştı. Mesela Heavy Rain, Detroit: Become Human, Uncharted serisi, God of War serisinin yeni oyunları, The Last of Us ve Marvel's Spider-Man. Henüz nesil bitmediği için bu listeye The Last of Us: Part II, Days Gone ve Death Stranding gibi oyunlar da eklenecek. Bu saydığımız yapımlar, hikaye anlatımı ve sinematik deneyimi aynı potada erittikleri için, hem görsel hem de hikaye anlamında unutamayacağımız anlar yaşatarak nefesimizi kesmeyi başarmışlardı.

Peki bir sonraki nesilde neler olacak? Bizleri neler bekliyor? Bunları tabii ki bilmiyoruz ama Japon teknoloji devi Sony, bu çizgisini bir sonraki nesilde de korumaya devam edeceğini önceden yapmış olduğu açıklamalar ile dile getirmişti. Yani en azından Sony cephesinden yine sinematik anlamda kaliteli oyunlar bekleyebiliriz. Bunun ilk işareti ise, kendi içinde yeni bir geliştirici ekibi oluşturması olmuştu. Bugün ortaya çıkan yeni bilgiye bakılırsa da, "sinematik hikaye anlatımının bir sonraki bölümü" olarak tanımladıkları yüksek profilli bir macera oyunu üzerinde çalışan bu ekip, Baş Karakter Sanatçısı pozisyonu için bir geliştirici arıyor. Uygun olan geliştirici ise Uncharted, The Last of Us, Killzone ve klasikleşmiş daha birçok serinin geliştirici kadrolarında yer almış olan isimlerin oluşturduğu bir ekibin bir parçası olacak.

Uncharted serisinin devamı gelir mi?

Açıkçası "sinematik hikaye anlatımının bir sonraki bölümü" tanımlaması epey düşündürücü ve bu tanıma en yakın oyun serisi ise tabii ki Uncharted serisi. Her ne kadar Naughty Dog seriyi Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu ile bırakmış, bıraktığını söylemiş olsa da serinin hakları halen Sony cephesinin elinde. Bir diğer deyişle, olası devam oyunlarını da geliştirmesi için uygun bulduğu veya kendi bünyesinde oluşturduğu bir stüdyoya teslim edebilir, ki bu konuda kesin bir yorumda bulunmamıştı. Öte yandan bu oyun, yepyeni bir fikri mülkiyet de olabilir, ki böyle bir ihtimal de söz konusu. Bekleyelim bakalım bu iş ilanının altından ne çıkacak?