Sosyal Medya Hesapları Vergi Kaçırma Soruşturmalarında Değerlendirilecek

Sosyal Medya Hesapları Vergi Kaçırma Soruşturmalarında Değerlendirilecek

Sosyal medya platformlarında görülen her şeyin aslında gerçeği tam olarak yansıtmadığı düşünülür ve sosyal medyada daha iyi görünme refleksinin varlığı tartışılır. Ancak Hindistan’da bu duruma farklı pencereden bakan bir fikir yükseldi. Sosyal medya platformları Hintli hükümet yetkilileri tarafından vergi kaçırma soruşturmalarında mercek altına alınacak.

Gelecek aydan itibaren Hindistan’da hükümet yetkilileri için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları vergi kaçırma şüphelerinin bir kaynağı olacak. Sosyal medya hesaplarının bireylerin yaşam biçimini yansıttığından yola çıkarak yetkililer vatandaşların gelirlerine göre nasıl bir yaşam sürdüklerini inceleyecek. Bireyin geliriyle tutarsız bir yaşam biçimi tespit edilmesi durumunda bireyin vergi kaçırma ihtimali göz önünde bulundurulacak. Örneğin aylık 2.000 dolar gelir beyan eden birinin birinci sınıfta uçak yolculuğu yapması ya da bedelini karşılayamayacağı eşyalara sahip olması durumunda söz konusu birey vergi kaçırma potansiyeline sahip görülebilir.

Tabi ki sosyal medya platformlarından elde edilen veriler doğrudan bir ölçüt olmayacaktır. Kişinin sahip olduğu lüks eşyalar hediye olabilir ya da özel başka durumlar olabilir. Tüm bu durumlarda kişi hem sahip olduklarının kaynağını hem de beyan ettiği geliri kanıtlamak durumundadır. Ancak Hintli yetkililer sosyal medya platformlarının da değerlendirmeye katkıda bulunduğunu düşünüyor.

E-Ticaret Sitelerine Vergi Kesintisi Geliyor

Sosyal Medyada Böbrek ve Karaciğer Satışları Başladı

YORUMLAR