SpaceX’in Dragon Kapsülü Başarılı Bir Şekilde Dünya'ya Döndü

SpaceX’in Dragon Kapsülü Başarılı Bir Şekilde Dünya'ya Döndü

SpaceX, malzeme ve deney materyalleri için kullanılan Dragon kapsülünün, planlandığı gibi Dünya’ya döndüğünü ve Pasifik Okyanusu'na başarılı bir iniş gerçekleştirdiğini açıkladı. 

Dragon kapsülü, SpaceX’in Ağustos ayında başlattığı CRS-12 ikmal görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılmıştı. Dragon, 52 mürettebat için yiyecek, malzeme ve çeşitli deneyler için metaryal desteği sağlıyordu. Son olarak Parkinson hastalığına yeni bir tedavi bulmak amacıyla yapılan, protein-kristal büyüme deneyinde görev alan Dragon kapsülü, birçok biyolojik araştırmada da etkin rol oynadı.

NASA yetkilileri yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan mürettebatın, Dragon kapsülüne insan ve hayvan araştırmalarından, biyoloji ve biyoteknoloji araştırmalarına kadar birçok deney örnekleri yüklediğini duyurdu.

Uzay istasyonunun ABD ulusal laboratuvar bölümündeki araştırmayı yöneten ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan ‘NASA ve Uzaydaki Bilimin Geliştirilmesi Merkezi (CASIS)’ üzerinde çalışılan deneylerin örneklerini araştırmacılarla paylaşacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki dokuz aylık görev sonunda, Pasifik Okyanusu’na başarılı bir şekilde iniş gerçekleştiren SpeceX’in emektar yük kapsülü Dragon, son göreviyle birlikte miadını doldurdu.

CRS-12 ikmal görevi, SpaceX’in gerçekleştirdiği 12'inci başarılı Dragon kapsül projesi olarak dikkat çekiyor. Birbirinden önemli görevler gerçekleştiren Dragon kapsülü, erzak ve deney metaryelleri için son kez kullanıldı. Şirket yaptığı açıklamada, bundan sonraki görevlerde, yenilenmiş Dragon kapsüllerini kullanacaklarını bildirdi.

SpaceX Bir İlki Daha Başardı!

SpaceX Roketleri Bugüne Kadar Bakın Neler Yaşamış!

SpaceX, 12. Roketini de Uzaya Gönderdi

YORUMLAR