SpaceX'in Hyperloop Yarışmasında Öğrenciler 300km/s Hızı Geçtiler

SpaceX'in Hyperloop Yarışmasında Öğrenciler 300km/s Hızı Geçtiler

Çeşitli ülkelerden öğrencilerin katılımıyla SpaceX tarafından düzenlenen ve katılımcıların kendi Hyperloop teknolojilerini test ederek, en yüksek hızlara ulaşmaya çalıştıkları Hyperloop Pod isimli yarışma başarıyla tamamlandı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen yarışmaya Almanya'dan WARR Hyperloop, İsviçre'den Swissloop ve Paradigma ile Kanada'dan Northeastern Üniversitesi ve Newfoundland Üniversitesi katıldı. Hyperloop'lar için özel hazırlanılmış bir tünelde düzenlenen yarışmanın sonucunda katılımcıların birçoğu parkuru başarıyla tamamlayarak, önemli hızlara çıkmayı başardı.

Yarışmanın galibi ise Münih Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan ve yarışma sırasında 324km/s hıza ulaşmayı başaran WARR isimli takım oldu. Geçtiğimiz ocak ayında katıldıkları bir başka yarışmada sadece 58km/s hıza ulaşabilen WARR, birkaç ayda yaptıkları çalışmalarla birlikte inanılmaz bir hıza ulaşmayı başardılar ve küçük bir farkla da olsa en yakın rakiplerini geride bıraktılar. 

WARR'in 80 kilogram ağırlığında, fiber alaşım ile hazırlanmış ve 50kw gücünde bir motora sahip olan aracının yakaladığı başarıyı oldukça şaşırtıcı bulan Elon Musk, öğrencilerin böylesine hızlara ulaşmalarını çok beğenirken, kendi yaptıkları çalışmalara göre 1.25 kilometrelik parkurda hyperloop'ların 500-600km/s hızlara ulaşabileceğini tespit ettiklerini ve önümüzdeki sene düzenlenecek yarışmada, öğrencilerin bu hızlara çıkmalarını umut ettiğini belirtti. 

Hyperloop WARR pod run to 201 mph (324 km/h) in 0.8 mile near vacuum tube

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Hyperloop One En Yüksek Hızına Ulaşmayı Başardı

Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

YORUMLAR