StarCraft'ın Kaynak Kodlarını Bulan Oyuncu Hediyeye Boğuldu

StarCraft'ın Kaynak Kodlarını Bulan Oyuncu Hediyeye Boğuldu

Reddit kullanıcısı Khemist49, altın renkli bir CD bulduğunda önce heyecanlanmasa da üzerinde yazanı gördüğünde kendinden geçti. 1998 yılından kalma bu CD, ilk StarCraft oyununun kaynak kodlarını içeriyordu. Blizzard tarafından kodların kayıp olduğu daha önce açıklanmıştı.

e-Bay üzerinden satın aldığı ve üzerinde "Blizzard çalışanın malzemeleri" yazılı kutunun içerisinden çıkan bu CD, öylesine değerliydi ki, dünya üzerinde sadece bir iki tane bulunma ihtimali bile vardı. Kaynak kod olması sebebiyle mülkiyet hakları direkt olarak Blizzard'a ait olan bu CD, başkaları tarafından satılması durumunda, satan kişinin başına büyük dert açabilirdi. Keza şanslı oyuncu, kaynak kodlarını barındıran CD'yi birkaç internet sitesine göndermiş ve bununla ne yapabileceğini de sormuştu. Gönderdiği kanalradan bir kaçı, bunun çok değerli bilgiler içerdiğini ve başka şirketlere satarsa tonla para alacağını söylediler. 

Khemist49 takma isimli oyuncu, aldığı cevaplardan sonra kendisine bir avukat tutup, o CD'nin satılma hakları için mücadele edebilirdi. Davanın lehine sonuçlanması da muhtemel görünüyordu.

Tüm bunlar olurken, Blizzard'ın avukatları kendisiyle iletişime geçmiş ve o CD'nin Blizzard'ın mülkiyetinde olduğunu ve bunu satarsa telif hakları yasasını çiğneyeceğini belirtmişlerdi. En sonunda büyük bir Blizzard hayranı olan oyuncu, CD'yi şirkete herhangi bir şey talep etmeden geri gönderme kararı aldı. 

Blizzard CD'nin kendilerine gelmesinin ardından oyuncuyu da eli boş bırakmadı. Önce kendisine Overwatch hediye ettiler ve 250 dolarlık oyun içi mağaza kredisi de verdiler. Baktılar ki, bu biraz az geldi. İçerisinde Diablo 3'ün özel sürümü de olan bir donanım paketi gönderdiler. Hemen aşağıda gördüğünüz o kutu da içindeki donanımlarla birlikte oldukça pahalıydı. 

Tüm bunların ardından CD'nin değerine kıyasla oyuncuya çok bir şey veremediklerini düşünen şirket, kendisine BlizzCon'u duyup duymadığını sordu. Blizzard tarafından düzenlenen bu etkinliğe ABD'nin doğusunda yaşadığı için gidemediğini belirten oyuncu, beklenmedik bir hediye daha aldı. Blizzard Khemist'e, bütün masrafların Blizzard tarafından karşılanacağı bir BlizzCon turu önerdi. Hatta turun içinde Blizzard'ın geliştiricilerinin birkaçıyla tanışma fırsatının olacağı da söylendi. Oyuncunun kaynak kodlarını bulduğu o oyunu da hemen aşağıdaki bağlantı adresinden edinip, deneyebilirsiniz:

Güney Koreli Başkan Adayından StarCraft Kampanyası

Orijinal StarCraft ve Brood War Genişleme Paketi Tamamen Ücretsiz!

YORUMLAR