Steam Direct Hizmete Açıldı

Steam Direct Hizmete Açıldı

Valve, geçtiğimiz haftalarda Steam Greenlight'ı kapatacağını ve yerine yeni Steam Direct platformunu hizmete açacağını duyurmuştu.

Steam Greenlight günümüze kadar binlerce bağımsız oyun projesinin hayata geçmesine ve Steam üzerinde satışa sunulmasına aracı olmuştu; bir bağımsız geliştirici iseniz Steam Greenlight sizin için vazgeçilmez bir konumdaydı. Fakat geçtiğimiz hafta, tam olarak 6 Haziran tarihinde Steam Greenlight'ın faaliyetleri durdurulmuştu.

Aradan geçen bir haftanın ardından yeni sistem olan Steam Direct'in kullanıma açıldığı Valve tarafından bir blog yazısıyla duyuruldu; fakat ortada henüz bir site ve bağlantı yok. Muhtemelen önümüzdeki günlerde Steam Direct sitesi de erişime açılacak. Steam Greenlight sayfası ise halen açık durumda.

Steam Direct'ın en büyük farkı geliştiricilerin bu sistemde oyunlarını desteğe açabilmeleri için 100 dolarlık bir ödeme yapmalarının gerekmesi. Bu bedel daha sonradan oyun 1000 dolarlık satış yaptığında geliştiricilere iade ediliyor. Böyle bir düzenin kurulmuş olmasının sebebi ise Steam'in gereksiz oyunlar çöplüğüne dönmesinin önüne geçmek ve oyuncuları yanıtlatan, dolandırıcılık amacı güden sahte veya kopya oyunların engellenmek istenmesi.

Steam Direct ile ilgili gelişmeleri bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Steam Greenlight Kapatıldı!

YORUMLAR