Steam, Okul Katliamını Simüle Eden Active Shooter Oyununu Kaldırdı

Steam, Okul Katliamını Simüle Eden Active Shooter Oyununu Kaldırdı

Oyuncuların 'tetikçi' rolüne bürünerek okullarda katliam yapabilmesini konu alan ve bu nedenle tartışmaların odağında kalan Active Shooter isimli oyun, gelen tepkiler üzerine Steam platformundan kaldırıldı.

Bireysel silahlanmanın yaygın olduğu ve herkesin kolayca silah satın alabildiği ABD, son yıllarda artan okul saldırılarıyla mücadele ediyor. Çok sayıda kişinin yaralanmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep olan saldırıların Active Shooter isimli bir oyuna konu olması, Amerikan kamuoyunda sert tepkilere neden oldu.

Active Shooter

FPS türündeki oyun, oyunculara okul saldırısı sırasında saldırganı ve SWAT ekiplerini oynama imkanı sunuyor. Oyunculara bir okul ortamında "mümkün olduğunca çok sayıda sivili katletme" olanağı sunan oyun, geçtiğimiz günlerde Steam üzerinden indirilmeye sunulmuştu.

Oyunun geliştiricisi, "Lütfen bunları ciddiye almayın. Bu sadece simülasyon ve başka bir şey değil. Çevrenizdeki insanlara zarar vermek istiyorsanız, lütfen yakınlarınızdaki psikiyatristlerden yardım isteyin ya da 911'i arayın. Teşekkür ederim”  ifadelerini kullansa da, bu tarz bir oyunun çocukların aktif olarak yer aldığı bir platformda bulunması çok ciddi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Okul katliamini simule eden oyun

Hatta tepkiler o kadar büyüdü ki, şirketin oyunu piyasaya sürmesini engellemek için change.org'da bir imza kampanyası başlatıldı. 14 Şubat’ta Florida'daki Marjory Stoneman Douglas okuluna düzenlenen ve 17 kişinin öldürüldüğü saldırıda, 14 yaşındaki çocuğunu kaybeden Ryan Petty, böyle bir olayın eğlence malzemesi olarak sunulmasını kabul edilemez olduğunu söyleyerek, oyunu “aşağılık” olarak nitelendirmişti

Dünyanın en büyük dijital oyun platformu Steam, gelen tepkilere daha fazla direnemeyerek oyunu kaldırdı. Steam’in sahibi olan Valve, platformun içerik politikalarında güncellemeye gideceklerine dair söz verirken, bu yönde bir olayın tekrarlanmayacağına dair güvence verdi.