Steam Oyuncularının Tercihi Windows 10 Oldu

Steam Oyuncuları Windows10 Tercih Ediyor 1

Windows 10, genel pazar payına bakıldığında Windows 7’nin gerisinde olmasına rağmen, oyuncular arasında en çok tercih edilen işletim sistemi olmayı başardı. Valve tarafından paylaşılan istatistiklere göre, Windows 10’un 64-bit’lik versiyonu Ağustos ayında Steam’deki pazar payının %60.62’sini oluşturdu ve bir ay öncesine göre %6.62’lik bir artış gösterdi. Microsoft’un Windows işletim sistemi, tüm pazar göz önüne alındığında toplamda %96.44’lık bir pazar payına sahip. Valve’nin paylaştığı verilere göre oyuncular arasında Windows 10, en yakın rakibi konumundaki Windows 7’den iki kat daha popüler durumda. Windows 7 işletim sistemi, 32-bit ve 64-bit’lik versiyonlarıyla oyuncular arasında %30.93’lük bir pazar payına sahip.

Steam oyuncularının yalnızca %2.87’sinin MacOS işletim sistemini tercih ettiği belirtilirken, oyuncuların %0.59’unun da Linux işletim sistemini tercih ettiği belirtiliyor. Daha iyi donanım özelliklerine sahip, daha yeni sistemlere yapılan çeşitli güncelleme ve iyileştirmeler, muhtemelen oyuncular arasında Windows 10'un giderek daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Örneğin Nvidia’nın GeForce GTX 1060 ekran kartı, Steam oyuncuları arasında %13.31’lik pazar payıyla en çok tercih edilen ekran kartı konumunda bulunuyor. Nvidia GeForce GTX 1060, geçen yıla göre de pazar payını %0.81 arttırmış durumda. Diğer popüler donanımlara bakıldığında ise 1080p ekranların, 4 çekirdekli işlemcilerin, 8 GB ve üzerindeki RAM’lerin oldukça fazla tercih edildiği görülüyor.

Steam Oyuncuları Windows10 Tercih Ediyor 2

Oyuncular arasında çok popüler olsa da diğer kullanıcılar arasında Windows 10’a geçişlerin daha yavaş olduğu görülüyor. Net Applications tarafından paylaşılan Ağustos istatistiklerine göre, tüm kişisel bilgisayarlar baz alındığında Windows 10’un bu bilgisayarların %37.8’inde yüklü olduğu görülüyor. Ayrıca Windows 10’un, Windows çalıştıran diğer sistemlerle karşılaştırıldığında %43’lük bir pazar payına sahip olduğu görülüyor. Windows 7’nin verilerine bakıldığında ise tüm bilgisayarlar baz alındığında %40.3’lük bir pazar payına sahip olduğu görülürken, Windows tabanlı sistemlerle kıyaslandığında da %45.9’luk bir pazar payına sahip olduğu görülüyor.

ComputerWorld’ün bildirdiğine göre analistler, Ekim ayının başlarında Windows 10’un Windows 7’yi geride bırakarak, dünyanın en popüler işletim sistemi ünvanını ele geçireceğini tahmin ediyor. Windows’un tüm işletim sistemleri arasındaki pazar payı %88.1 iken, MacOS %9.17’lik pazar payını elinde bulunduruyor.

Oyuncular ve diğer pek çok kullanıcı arasında Windows 10’a geçişler giderek artıyor olsa da işletme ve kuruluşların birçoğu hala inatçı bir şekilde Windows 7 kullanmaya devam ediyor. Microsoft, Windows 7 desteğini 2020 yılının başlarında sonlandıracak ve görünüşe bakılırsa Windows 10’a geçişler bu tarihe kadar giderek hızlanacak.

Steam Oyuncuları Windows10 Tercih Ediyor 3

Microsoft, Windows 10'u ilk kez piyasaya çıkardığında, bu yeni işletim sistemiyle ilgili büyük beklentileri vardı. Şirket, Windows 10’un ilk üç yıl içerisinde bir milyar cihaza yüklenmesini hedeflemişti. Ancak şirket bu yaz aylarının başında yaptığı açıklamada, Windows 10’un 700 milyondan fazla cihaza yüklendiğini ve 1 milyarlık asıl hedeflerine ulaşamadıklarını söyledi. Microsoft’un belirttiği 700 milyondan fazla cihaz arasında, dönüştürücüler, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, Xbox oyun konsolları, Hololens ve hatta şirketin bir dönem Lumia isimli akıllı telefonlarında kullanılan fakat artık kullanılmayan Windows 10 mobil sürümü de dahil olmak üzere farklı cihazlar yer alıyor.

YORUMLAR