Steam'de Büyük Karışıklık, Sistemde Ciddi Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Steam'de Büyük Karışıklık, Sistemde Ciddi Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı
Uğur Sağlam
Uğur Sağlam Oyun
YORUM YAZ

Valve tarafından kurulan ve 2003 yılından bugüne kadar başarıyla hizmet veren Steam, güvenlik açığından dolayı oldukça zor durumda kaldı. Milyonlarca hesabın bilgileri gizli arşivden sızdı ve kullanıcılar birbirlerinin bilgilerini görmeye başladılar.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte Steam gibi çeşitli dijital oyun platformları çeşitli kampanyalar düzenleyerek kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. Sizlere bu haberimizde kampanyalardan bahsetmek isterdik ama ne yazık ki durum böyle olmadı.

Dev oyun platformu Steam, bu gece aldığı saldırılardan dolayı deyim yerindeyse birbirine dolandı. Milyonlarca kullanıcının hesabını tehlikeye sokan güvenlik açıklarından dolayı her hesapta farklı isimler gözükmeye başladı. İsimlerin yanı sıra kullanıcılar tanımadıkları insanların hesap numaraları ve Steam cüzdanlarındaki para miktarına kadar her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. Bu olayın ciddi bir güvenlik açığı olmasından dolayı Steam yetkilileri anlık olarak Twitter hesabı üzerinden kullanıcılarına ne yapmaları gerektiğini anlatıyor. Ayrıca Steam’ın ara sıra Rusça diline dönüştüğünü de söyleyen kullanıcılar bunun bir Rus saldırı olabileceği şüphesine kapıldı.

Güvenlik açığından sonra bu sorunun farkına varan kullanıcılar Valve'ye şikayet mailleri yağdırdı. Yetkiler ise huzurlu ortamı sağlayabilmek için hiç kimsenin bir başkasının hesabından para çekemeyeceğini söyledi. Yetkililer tarafından, çok fazla inandırıcı olmasa da güvenlik için Steam'da bulunan paralarınıza dokunmayın uyarısında da bulunuldu.

Steam her ne kadar işler yolunda gidiyor açıklamasında bulunsa da güvenlik açığı sayesinde bir kullanıcı başka birinin hesabıyla istediği oyunu satın alabilecek konuma bile ulaşabiliyor. Kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda işleri yoluna koyamayan dev oyun platformu, çareyi anasayfasını kapatmakta buldu. Yani şu anda hiçbir kullanıcı Steam'a erişemiyor. Anasayfanın kapatılmasıyla birlikte hesaplar tamamıyla güven altına alınmış oldu.

Bakalım ilerleyen saatlerde Steam tarafından ne gibi açıklamalar yapılacak.

Steam Kış İndirimleri Sonunda Başladı 

YORUMLAR