Steam'de Yayınlanacak ''İntihar Simülatörü'' Büyük Tartışma Yaratacak

Steam'de Yayınlanacak ''İntihar Simülatörü'' Büyük Tartışma Yaratacak

Mavi Balina adlı oyunun neden olduğu korkunç intihar ve yaralanma olayları gündemi meşgul ederken Steam üzerinde önümüzdeki günlerde çıkış yapacak Suicide Simulator, ya da Türkçe adıyla intihar simülatörü adlı intihar oyunu birçok tartışmayı da beraberinde getirecek.

20 Eylül tarihinde yayınlanması planlanan oyunun resmi açıklaması şu şekilde:

"Hiç kendinizi öldürmek istediniz mi? Şimdi yapabilirsiniz! Bir plajda hayatınıza son vermeye yönelik düşüncelerle tek başınızasınız, bu dünyada sizin için hiçbir şey kalmadı. Hayatınızı bir takım farklı araç ve metodlar kullanarak sonlandırın. İşiniz bittiğinizde de oyunu yeniden başlatın ve kendinizi tekrar öldürün. "

Oyunun geliştiricileri, oyunlarının hiçbir şekilde gerçek hayatta intiharı özendirmek, desteklemek, onaylamak gibi bir amacı olmadığı notunu düşüyor ve hayatınızı sonlandırmaya yönelik düşüncülere sahipseniz intiharı önlemek için yetkililerden yardım almanızı tavsiye ediyor. Fakat bu uyarı yapılsa da oyunun içeriği soru işaretleri yaratmakta. Sanal ile gerçeğin ayrımını yapamayan kişilerde oyunun beklenmedik sonuçlar doğurması muhtemel.

Suicide Simulator'ın Mavi Balina'dan farkı ise geliştiricilerin sizinle iletişim kurarak herhangi bir şekilde size şantaj yapmaması ve sizi doğrudan kendinize zarar vermeye ve hayatınızı sonlandırmaya yönlendirmemesi. Fakat oyunun çıkış zamanı ve içeriğinin yaşam sonlandırmayı gerçekçi bir şekilde canlandırmaya çalışması işleri karıştırıyor. Bu nedenle oyunun büyük tepki çekeceğini söylemek yanlış olmaz. Zaten oyunun tartışma panosunda birçok Steam kullanıcısı oyunun geliştiricilerini sert bir şekilde uyarmakta.

Suicide Simulator'ın Mavi Balina'nın ortaya çıktığı Rusya Federasyonu'nda yayınlanmayacağı da geliştiriciler tarafından belirtilmekte. Valve'ın saçma ve uçuk simülasyon oyunlarının Steam'de yayınlanmasına izin verdiğini biliyoruz; fakat bu oyunun ürpertici açıklmasına rağmen halen Steam üzerinde yer alması son derece garip. Kullanıcılar Steam üzerinde oyunları şikayet edip Valve'a raporlayabiliyorlar. Birçok oyuncu, Suicide Simulator'ı Valve'a şikayet ettiğini belirtmekte. Firmanın nasıl bir eylem uygulayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Mavi Balina Oyunu Bir Türk'ün Daha Canına Mal Oldu

YORUMLAR