SteamOS Üzerinde Çalışılmaya Devam Ediliyor

SteamOS geliştirme

Valve, birkaç gün önce Steam Store’un ana sayfasında yer alana Steam Machines sayfasını kaldırmıştı. Steam Machines'ın yolun sonuna geldiği şeklinde yorumlanan bu harekete dair bugün resmi bir açıklama yapıldı ve SteamOS başta olmak üzere çalışmaların devam ettiği söylendi.

2012 yılında çalışmaları başlayan Steam Machines, Steam üzerinden oyun oynayan kullanıcılara özel olarak hazırlanmış bir tür bilgisayardı. Donanım ve yazılım özellikleri oyunlara yönelik düzenlenen Steam Machines, benzer donanımları kullanan bilgisayarlara göre daha iyi performans sunmayı vaat ediyordu.

Steam Machines ile birlikte Steam Controller ve SteamOS projelerini de duyuran Valve, Steam Controller ile birlikte bilgisayar oyunlarına yönelik kontrol cihazı geliştirdiğini, SteamOS’in ise bir tür işletim sistemi olduğunu söylemişti. İlk etapta Steam Machines isimli cihazların Linux tabanlı hazırlanacağı ve Steam Controller ile birlikte satışa sunulacağı söylenirken, SteamOS çalışmalarının bir süre daha devam edeceği ve tam olarak hazır hale geldiğinde kullanıcılara sunulacağı kaydedilmişti.

Machines’in 10 Kasım 2015 tarihinde piyasaya sürülmesinin üzerinden 2,5 yıl kadar süre geçmiş olmasına rağmen Valve henüz SteamOS’i yayınlayamamıştı. Steam Store’da yer alana Steam Machines bölümünün kaldırılmasıyla birlikte Valve’ın bu maceradan vazgeçtiği yorumları yapılmaya başlanmışken, bugün konu hakkında resmi açıklama geldi.

Valve çalışanlarından Pierre-Loup A. Griffais, kullanıcıların Steam Machines sayfasını çok ziyaret etmemesi sebebiyle sayfanın Steam Store üzerinden kaldırıldığını; ancak konsol üzerine çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bununla da kalmayan Griffais, SteamOS üzerindeki çalışmaların son sürat devam ettiği ve oyunlara yönelik bilgisayar projelerinin hala devam ettiğini söyledi.

YORUMLAR