Super Mario Bros. Tam 30 Yaşında!

Super Mario Bros. Tam 30 Yaşında!

Oyun dünyasının en ünlü kahramanlarından olan Mario dün tam olarak 30 yaşına bastı. Platform oyunlarının atası olan Super Mario Bros. 13 Eylül 1985 tarihinde çıkış yapmıştı. Oyun çıktığı döneme adeta damgasını vurmuştu. Mario'nun başarısı takip eden yıllarda da artarak devam etmişti; birbiri arkasına gelen Mario oyunları oyun severlerin ilgisini canlı tutmayı başarmıştı. Super Mario Bros.'un bu derece başarılı olmasının nedeni ise oyunun yaratıcısı Sigeru Miyamoto'nun aynı dönemdeki diğer video oyunlara göre farklı ve eğlenceli bir içeriği oyun severlere sunmayı başarabilmiş olmasıydı. Super Mario Bros.'ta tamamen kurgu olan fantastik bir dünyaya yolculuk ediyorduk. Borular içerisinde yol aldığımız bu dünyada mantarlar ve ateş çiçeklerini toplayarak süper güçler elde edebiliyorduk. Ayrıca Super Mario Bros. aynı dönemdeki oyunlardakinden farklı bir şekilde bölüm geçme ve hikaye boyunca ilerleme üzerine kurulu bir yapıya sahipti. O dönemdeki oyunlarda daha çok en yüksek puanı yakalama üzerine kurulu ve hikaye nin ön planda olmadığı oyun yapıları yaygın olarak tercih edilmekteydi.

Nintendo'nun yarattığı en büyük oyun kahramanı olan Mario'nun bu derece sevilmesinin bir başka nedeni de Mario oyunlarının farklı platfomlarda oynanabiliyor oluşuydu. Günümüzde halen yeni Mario oyunları geliştirilmekte. Mario'nun başarısı birçok farklı rakip firmanın da benzer kahramanlar yaratmaya çalışmasına neden olmuştu. Sonic, Mega Man, Castlevania gibi oyunlar Mario'nun izini takip eden yapımlar arasındaydı.

Super Mario Bros. günümüzde bile halen kendisini oynatmayı başarabilen ender oyunlardan bir tanesi. Eğer tekrar bu eğlenceyi bilgisayarlarınızda yaşamak isterseniz Super Mario Forever'ı deneyebilirsiniz:

YORUMLAR