Sürekli Selfie Çekme Hastalığı: Selfitis

Sürekli Selfie Çekme Hastalığı: Selfitis

Türkçe'de özçekim olarak adlandırılan selfie psikolojik bir rahatsızlık olabilir mi? Konuya dair araştırma yapan kurumlara göre, genellikle özgüven eksikliği yaşayan ve toplumdaki konumlarını güçlendirip bir gruba ait olma isteği duyan insanların "selfitis" olarak tanımlanan bu rahatsızlığa yakalandığı belirtiliyor. 

Sürekli selfie çekme rahatsızlığına dair tartışma  The Daily Telegraph gazetesi tarafından gündeme taşındı. Gazetede verilen bilgilere göre, fotoğraf makinesi ya da akıllı telefonlarla sürekli olarak selfie çekilmesinin "selfitis" adı verilen bir rahatsızlık olarak tanımlandığı vurgulandı. Haberde, 2014 yılından bu yana kullanılan bu terimin, Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından rahatsızlık olarak kabul edildiğine dikkat çekildi.

Selfitis rahatsızlığıyla ilgili İngiliz Nottingham Trent Üniversitesi ve Hintli Thiagarajar Enstitüsü'nde çalışmalar yürütüldüğü de belirtildi. Bu kurumlar psikolojik rahatsızlığın boyutunu ölçebilmek için selfitis davranış skalasını geliştirdi. Geliştirilen bu skala 1'den 100'e kadar uzanıyor.

Neden selfie çekildiğinin saptanması için araştırmaya 200 kişi katıldı. Sonuçlar ise gerçekten şaşırtıcı. Rahatsızlığın sınırında olanlar günde en az 3 selfie çekenler ancak hepsini sosyal medyaya koymayanlar olarak tanımlandı. Tipik selfitis olanların da dikkat çekmeyi seven, genellikle özgüven eksikliği yaşayan ve toplumdaki konumlarını güçlendirecek bir gruba ait olma isteği duyanlar olduğu belirlendi.

Bu semptonların diğer bağımlılık türlerinde benzer davranışlar olarak yansıdığı düşünülüyor.

Sizce selfie çekmek gerçekten bir rahatsızlık mı? 

YORUMLAR