Sürücüsüz Kamyonlar Madenlerde Çalışmaya Başlayacak

sürücüsüz-kamyon-volvo-1

Volvo, sürücüsüz kamyon çalışmalarını nihayete erdirmek adına ilk ticari anlaşmasını imzaladı. Norveçli maden üreticisi Brønnøy Kalk ile yapılan anlaşmayla, beş kilometrelik yol ve tünelden, kendi kendine gidip gelebilen kamyonların, yakın zaman sonra madende çalışmaya başlayacakları belirtildi.

 İsveçli araç üreticisi, otonom kamyon projesini ticari alanlarda kullanmak için bir dizi pilot çalışma yapmıştı. Brezilya’da şeker kamışı üreticilerinin verimini artırmak adına otonom kamyonlar deneyen Volvo, yine Brezilya’da otonom çöp toplama arabalarını test etmişti. 2016 yılının başında İsveç’te bulunan bir madende sürücüsüz kamyonlarını deneyen ve başarılı olan Volvo, sürücüsüz araçların madenlerdeki güvenliği ve verimi yükselttiğini söylemişti.

Volvo Kamyon Otonom Çözümler Müdürü Sasko Cuklev, “Otonom çözümleri tanıtmamızdan buraya kadar gelmemiz gerçekten heyecan verici. Önceden belirlenmiş bir güzergah üzerinde sınırlı bir alanda çalışarak, çözümden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğimizi ve belirli müşteri ihtiyaçlarına göre nasıl uyarlayabileceğimizi öğrenebiliriz. Bu, yeni çözümler geliştirmek, daha fazla esneklik ve verimlilik ile daha fazla üretkenlik sağlamak için işbirliği yapmakla ilgilidir” açıklamasını yaptı.

sürücüsüz-kamyon-volvo-2

Yaptıkları yeni anlaşmanın otonom kamyon teknolojilerini geliştirme çabalarına önemli katkılar sunacağını belirten Volvo, Norveç’teki madenden elde edecekleri bilgilerle sürücüsüz araç teknolojilerini daha iyi konuma getirebileceklerini ve bu bilgilerin diğer şirketlerin çalışmalarını da tetikleyeceğini kaydetti. Yapılan anlaşma Volvo kadar aslında birçok başka otonom araç üreticisini de ilgilendiriyor. Sürücüsüz arabaların büyük şirketler tarafından kullanılması ve teknolojinin ticaretin içerisine girmesi, sürücüsüz araba teknolojilerine olan ilgiyi artırarak, ortaya daha başarılı projelerin çıkmasını sağlayabilir.