Sürücüsüz Otomobil Trendine Tesla da Katılıyor

Sürücüsüz Otomobil Trendine Tesla da Katılıyor

Son yıllarda otomotiv ve bilişim dünyasını bir araya getiren sürücüsüz otomobiller artan bir şekilde gündeme gelmeye başladı. Google ve Volvo gibi dev şirketlerin bu alana yapmış oldukları yatırımlar sayesinde de bu kadar konuşulmaya başlayan kendi kendine giden otomobil tutkusuna, elektrikli araç üreticisi Tesla da katılıyor.
Otomobil sektöründe yaptığı yenilikler, verimlilik ve performansıyla teknolojinin uç noktasında bulunan Tesla, 3-4 ay içerisinde elektrikli araçlarına kendi kendine gidebilme yeteneği kazandıracağını duyurdu.Hali hazırda içerisinde aracın herşeyini kontrol eden merkezi bir bilgisayar sistemi olan Tesla araçlarında bunu yapacak alt yapı da bulunmakta. Diğer firmaların çözümleri gibi sensörler aracılığıyla çevreyi takip edecek araç, tesla mühendislerinin oluşturacağı yapay zekaya göre hareket edecek.

Henüz gelişme aşamasında olan sürücüsüz otomobillerin trafiğe çıkması çoğu ülkede yasak. Sürücüsüz otomobilin kaza yaptığında sorumluluğunun kimde olacağı gibi birçok ucu açık sorun bulunmakta. Tesla gibi gelecek vizyonu çok ileri olan firmanın da bu alana girmesiyle, gelecekte gerçekten tüm trafiği kendi kendine giden araçların oluşturacağını öngörebiliriz.

Firmanın ilk olarak Tesla S isimli dört kapılı sedan aracında bu teknolojiyi deneyeceğini de hatırlatalım.

YORUMLAR