Sürücüsüz Otomobilleri Ev Yapımı Lazerle Yoldan Çıkarabilmek Mümkün

Sürücüsüz Otomobilleri Ev Yapımı Lazerle Yoldan Çıkarabilmek Mümkün

Yapılan bir araştırmaya göre sürücüsüz otomobilleri basit bir lazer düzeneğiyle yoldan çıkarabilmek mümkün. Bu yeni tehdit, üreticilerin yeni önlemler almasına yol açacak.

The Guardian ve Washington Post’un güvenlik şirketlerinden derlediği habere göre, ev yapımı lazerlerle sürücüsüz otomobillere müdahale etmek son derece kolay. Çoğu insanın anahtarlık olarak kullandığı ev yapımı el lazeriyle araçlar durdurulabiliyor, hatta yoldan çıkarılabiliyorlar.

Teknolojinin hızla gelişmesi araçları güçlendirdiği kadar bir o kadar da kırılgan hale getiriyor. Fiat Chrysler Automobiles'in (FCA) bu hafta içinde sekiz bine yakın aracı siber saldırı riskine karşı geri çağırmasının ardından, bir güvenlik araştırmacısı sürücüsüz otomobiller için 'lazer tehdidi' bulunduğunu öne sürdü. LiDAR (Işık Tespiti ve Mesafe Tayini) sistemi üzerinde araştırmalar yapan teknoloji şirketi, sadece 50 dolarlık malzemelerle üretilecek bir el lazerinin sürücüsüz arabaları yoldan çıkarabileceği uyarısında bulundu.

Security Innovation firması, lazer kullanarak sürücüsüz otomobillerin algılayıcılarının kandırabileceğini tespit ettiklerini ve lazer nedeniyle otomobillerin aslında olmayan nesneler algılayarak kontrollerini kaybedeceğini savunuyor. Açıklamaya göre LiDAR sistemi de radyo dalgaları yerine lazer kullanıyor ve dışarıdan gelebilecek lazer atışlarıyla nesne ve yüzeylerin uzaklığını yanlış tespit edebiliyor.

Google'ın Sürücüsüz Arabaları Tam 11 Kazaya Karıştı

Google Kendini Savundu: Bize Hep Arkadan Çarpıyorlar

YORUMLAR