Suudi Arabistan'daki Kriz, Twitter'ın Dev Hissedarını da Vurdu

Suudi Arabistan'daki Kriz, Twitter'ın Dev Hissedarını da Vurdu

Dünyanın en zengin isimlerinden bir tanesi olan ve Apple, Twitter, Euro Disney ve Citigroup gibi şirketlerin önemli yatırımcılarından bir tanesi konumunda bulunan Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal, "yolsuzluk operasyonları" çerçevesinde tutuklandı.

Cumartesi günü Yemen'den atılan füze sonrası hareketli saatler geçiren Suudi Arabistan, bu sefer de yolsuzluk operasyonları ile gündemde. Önceki gece alelacele kurulan yolsuzluk komisyonunun ilk işi 11 prens ve görevdeki 4 bakan, TV sahipleri ve iş adamları dahil onlarca kişiyi gözaltına almak oldu.

Gözaltına alınanlar arasında en dikkat çeken isimlerden bir tanesi de Twitter'ın en büyük ikinci hissedarı Prens Alwaleed bin Talal oldu. 32 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Suudi Prens'in Twitter'da 350 milyon dolarlık hissesi bulunuyor.

Apple, Euro Disney ve Citigroup'ta da hisseleri bulunan bin Talal, bütün servetini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Zira, mutlak monarşi ile yönetilen Suudi Arabistan'da, yolsuzluk komisyonu söz konusu isimlerin mal varlıklarına tamamen el koyabilir.

TrendMacro baş yatırım görevlisi Donald Luskin, Suudi Arabistan'da yaşanan durumun küresel piyasaları etkileyebileceğini söyledi. Suudi Arabistan'ın, son yılların en büyük siyasi krizlerinden bir tanesi yaşadığını ifade eden Luskin, mevcut durumun kötüye gitmesi halinde ABD çıkarlarına düşman olacak yeni bir radikal rejimin kapısının açılabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR