Tarihte Bugün: Google Chrome 10 Yaşında

Google tarafından 2 Eylül 2008 yılında pazara sunulan ve 3 Eylül'de indirilebilir hale gelen Google Chrome tarayıcı "Tarayıcıda yeni bir şey" sloganı ile tanıtılmıştı. 10 yıllık süreç içerisinde Google Chrome pazarın en büyük internet tarayıcısı konumuna geldi.

Tanıtıldığı ilk yıl boyunca yalnızca Windows sisteminde beta olarak kullanılabilen Chrome, 2009 yılında Mac ve Linux için de indirilebilir hale gelmişti. Apple'ın WebKit oluşturma motorunu ve Mozilla'nın Firefox'undaki bileşenleri kullanan Chrome'un tüm kaynak kodu Chromium projesi adında açık bir şekilde paylaşıldı.

Ayrıca Internet Explorer ve Firefox tarayıcının etkisiz olduğu bir dönemde pazara giriş yapan ve kullanıcı dostu olarak tanımlanan Google Chrome'un en büyük artısı ise her sekmeyi korumalı yapmasıydı. Her sekme birbirinden bağımsız çalıştığı için bir tanesi çökerse, diğerleri bundan etkilenmiyordu. JavaScript V8 motoru üzerine kurulan tarayıcının hızı böylelikle iki katına çıkarıldı.

10 yıllık süreç içerisinde pek çok sorunla ve hatayla karşılaşan Google Chrome'un yine de başarılı bir yol izlediğini söyleyebiliriz. Ancak RAM kullanımı konusunda sınıfta kalan tarayıcının günümüzde internet pazarının yüzde 60'ında kullanıldığı ifade edildi. Ayrıca Chrome bir web tarayıcısının ötesine gitti ve günümüzde Windows, MacOS, Linux, Android ve hatta iOS'un üzerinde çalışan bir platform haline geldi.

Peki ya sizce en iyi internet tarayıcısı hangisi ve siz hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR