Tarihte Bugün: İlk İletişim Uydusu Yayında

Tarihte Bugün: İlk İletişim Uydusu Yayında

Amerika Birleşik Devletleri’nin önderliğindeki batı dünyası ile Sovyetler Birliği’nin önderliğindeki doğu dünyası arasındaki Soğuk Savaş’ın en önemli güç alanlarından bir tanesi de Uzay araştırmalarıydı. İki güçlü ülke arasındaki bu savaş, insan ırkı için çok önemli gelişmeler elde edilmesini sağladı.

İnsanoğlunun içindeki merak duygusu ve yarışmacı ruh 20. yüzyılda bize kendini Uzay yarışları olarak gösterdi. Uzay yarışları Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş'ın bir parçası olarak gelişmişti. Her savaş gibi bunun da kesin bir kazananı yoktur; ancak insan ırkı için çok önemli gelişmeler elde edilmesini sağlamıştır.

ABD ile SSCB arasındaki bu yarış 1957’den 1975’e kadar sürmüştü. ABD’nin teknolojik açıdan SSCB’den önde olduğunu iddia ettiği dönemde, SSCB 4 Ekim 1957 yılında Sputnik-1 adlı ilk yapay uyduyu uzaya fırlattı. Sputnik’den sonra çalışmalarını hızlandıran ABD, Explore-1 adlı uyduyu uzaya fırlatarak SSCB'ye cevap verdi.

Bu bilimsel amaçlı uyduların ardından, iki ülke de iletişim amacıyla kullanılmak üzere uydular atmaya başladılar. 18 Kasım 1958‘de ABD‘nin attığı ilk iletişim uydusu olan Project SCORE Başkan Dwight D. Eisenhower’ın yılbaşı mesajı olarak fırlatıldı.

ABD ve SSCB arasındaki Uzay yarışları tüm hızıyla devam ederken, ABD Echo 1 iletişim uydusunu fırlattı. Tarihler 12 Ağustos 1960’ı gösterdiğinde ise, uydu dünyaya ilk siyalini gönderdi. Echo 1 uydusu teknik olarak pasif bir reflektördü, çünkü bugünkü uyduların yaptığı gibi iletişim sinyalleri tekrar gönderilemediğinden, sinyal geri yansıtılıyordu.

Bu uydunun ardından Telstar 1962, Anik 1972, Westar 1974, Marısat 1976 yıllarında atılmış önemli iletişim uydularındandır. Bu uydular; ses, veri, internet, e-sağlık, e-devlet, e-eğitim, acil durum haberleşmesi, VPN gibi servisler sağlayan, ülkemizin TÜRKSAT gibi uydularının atası konumundadır. Günümüzde sabit iletişim hizmetleri için denizaltı fiber optik iletişim ağlarının tamamlayıcısı olan bu uydular ucuz ve verimli iletişimi sağlamaktadır.

Elon Musk Neden Uzaya 4 Bin 425 Adet Uydu Yerleştirmek İstiyor?

Rusya Uzaya 'Mayak' Adında Yapay Yıldız Gönderdi!

Türkiye Kendi Uydusunu Kendi Üretecek

YORUMLAR