Tarihte Bugün: Uzaya İlk Canlı Gönderildi

Günümüzden tam 60 yıl önce, 3 Kasım 1957 yılında insanoğlu uzay serüveninde yeni bir kapıyı aralamıştı. Bu tarihte uzaya Sputnik 2 adlı uzay aracı ile ilk canlı organizma gönderilmişti.

Sovyetler Birliği ve Amerika arasındaki Soğuk Savaş döneminde, her iki ülkede bilim ve teknolojiye ağırlık verilmişti ve bu ülkeler birbirlerinin önüne geçerek ilklere imza atmaya çabalıyordu. Bu rekabette Sovyetler Birliği, uzaya canlı göndermek konusunda ilk adımı atmıştı. Bu girişimde Laika adlı köpek, bir uzay aracı içine yerleştirilmiş, Dünya yörüngesine fırlatılmıştı.

Fakat Sovyetler Birliği'nin bu girşimi beklenildiği gibi sonuçlanmamıştı. Laika, uzaya fırlatılışının birkaç saat sonrasında strese kapılmış, yüksek ısı nedeniyle hayatını kaybetmişti. Aslında Sovyetler Birliği'nin bu hamlesi her koşulda Laika'nın ölümüyle sonuçlanacaktı; çünkü Sputnik 2 yörüngeden geriye dönmesini sağlayacak teknolojiye sahip değildi.

Sputnik 2'nin uzay görevi Sovyetler Birliği'nin uzay ile ilgili önemli veriler elde etmesini sağlamıştı. Bu sayede Laika uzaya gönderildikten 4 sene sonra Sovyetler Birliği ilk insanı uzaya gönderebilmişti. 1961 yılında Vostok uzay aracı ile yörünge dışına çıkan Yuri Gagarin, başarılı bir şekilde görevini tamamlayarak Dünya'ya geri döndü.

Laika'nın ölümü bir hayli trajedik ve üzücü bir durum. Bu nedenle Laika'nın uzay bilimine yaptığı katkı paha biçilemez.

YORUMLAR