Tasarlanan Parazit Robot Kaplumbağaları Yoldan Çıkaracak

Tasarlanan Parazit Robot Kaplumbağaları Yoldan Çıkaracak

Küçükken kedileri lazer ışıklarıyla nasıl yönlendirirdik hatırlar mısın? Üstelik öyle ödül maması vermeye de gerek duymazdık. İçgüdüsel olarak kediler o kırmızı noktanın peşinde koştururdu. Hahhatırladınız mı? İşte aynı oyunu kaplumbağalarla oynayarak, işin içine de robot katan bilim insanları, hayvanları uzaktan kumandalı araba misali sürebileceklerini kanıtladı.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) araştırmacıları, kaplumbağaları kırmızı LED ışığa ulaştıklarında atıştırmalık alacaklarına göre şartlamayı akıl ettiler. Her LED’i yakaladığında ödül alacağını öğrenen kaplumbağalar, adeta kedi misali ışığı takip ederek istenilen rotayı tamamladılar.

Buradan yola çıkarak fikri geliştiren bilim insanları, 'parazit robotları' tasarladı. Böyle söyleyince kulağa korkutucu geldiğinin farkındayım ama buluş ciddi anlamda masum, hatta biraz komik. Kaplumbağanın sırtına yerleştirilen bu parazit robot, kaplumbağanın gitmesi gereken yere LED ışık tutuyor ve belli aralıklarla onu besliyor. Gözünüzde canlanmadıysa diye videoyu aşağı bırakıyorum:

Aynı işlemin başka hayvanlara, mesela balık ve kuşlara da uygulanabileceğini, böylelikle insanların gidemediği felaket bölgelerini incelemede yardım alınabileceğini açıklayan araştırmacılar, etik kısımların da farkında olduklarını aktardı. Lütfen, olun bir zahmet! Hayvanları bir drone gibi kullanmadığınız kalmıştı.

Üç Boyutlu Çıktılar Kullanarak İnşaat Yapabilen Robot Geliştirildi

Bilim İnsanları Ispanağı Bakın Neye Dönüştürdü

YORUMLAR