Tayvanlı Hacker, Zuckerberg'ün Facebook Sayfasını Silecek!

Tayvanlı Hacker, Zuckerberg'ün Facebook Sayfasını Hackleyecek!

Tayvanlı bir beyaz şapkalı bilgisayar korsanı, Pazar günü Facebook CEO'su Mark Zuckerberg’ün sayfasını hackleyeceğini söyledi.

Siber güvenlik terminolojisinde "Beyaz şapkalı" ve "Siyah şapkalı" olarak ikiye ayrılan hacker'lar, sahip oldukları yeteneklerini ne yönde kullandıklarına göre bu ünvanları alıyorlar.

Siber cephenin karanlık tarafında yer alan siyah şapkalı hacker'lar, bilgisayar virüsleri, veri hırsızlığı ve hack saldırıları gibi eylemleri gerçekleştirirken, cephenin diğer tarafında yer alan beyaz şapkalı hacker'lar ise, bu saldırılara karşı kişi ve kurumları koruma görevi üstleniyor.

Tayvan’da tanınmış bir beyaz şapkalı hacker olan Chang Chi-yuan, Facebook’taki 26 bin takipçisine paylaştığı gönderide, Facebook kurucusunun hesabını silmeyi ve Facebook Live'da bunu yayınlamayı vaat etti. 

Çeşitli internet sitelerindeki güvenlik zaafiyetlerini saptayan ve bu açıkları şirketlere raporlayan Chang, bu yolla hatırı sayılır bir para kazanıyor. Daha önce de Facebook’un hata ödül programına katılan hacker, Zuckerbeg’ün sayfasını hacklediği takdirde bunu yapan ikinci kişi olacak. 2011 yılında da bir bilgisayar korsanı Facebook kurucusunun hesabına girmiş ve kullanıcıların sosyal medya ağına yatırım yapmalarını teşvik eden bir durum güncellemesi paylaşmıştı.

Chang’ın merakla beklenen hack gösterisi Pazar günü Türkiye saati ile gece 01:00’da başlayacak. Tabii o zamana kadar Facebook’un buna bir son vermeyeceğini varsayarsak.