Teknoloji Kullanırken Sakat Kalmamak İçin Bu Habere Dikkat Edin

Teknoloji Kullanırken Sakat Kalmamak İçin Bu Habere Dikkat Edin

 

Bilgisayarlarla çalışıyorsanız, bu haber sizi biraz paranoyalara sürükleyebilir. Çünkü gün boyunca yorulan ellerimiz ve bileklerimiz, teknolojik cihazları çok kullandığımızda, yıpranıyorlar. Son yıllarda teknolojik cihaz kullanım alışkanlıklarımızla ilgili daha çok risk altındalar.

Hayır, felaket tellalı değiliz! Ama gerçekleri de görmezden gelemeyiz. Bilgisayar ve akıllı telefonlar, ellerimizde meydana gelen tendon ve sinir sıkışmalarına, eklem takılmalarına ve buna bağlı olarak günlük el ve parmak kullanım düzenimizi deforme edebiliyorlar.

TRT Haber'in raporuna göre, Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, günümüzde el ve bilek hastalıklarının artık çok genç yaşlarda da rastlanılan bir durum olduğunu anlatırken, “Sinir ve tendon sıkışmaları başta olmak üzere tetik parmaktan kubital oluk sendromuna dek bazı el hastalıkları günümüzde hızla yaygınlaşıyor." dedi. Nalbantoğlu,  günümüzde en sık karşılaşılan bu hastalıkları anlatırken, uyarılarda bulundu.

Teknolojiye bağlı eklem hastalıkları

Nalbantoğlu, sabahları parmaklarını açma kapama zorluğu ve dirsekte sinir sıkışması yaşayanların önemle dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ayrıca başparmağın ana ekleminin hareketsizliğe bağlı olarak hızlı bir şekilde kireçlendiğine de dikkat çekti.

Dr. Nalbantoğlu, eklemlerde yaşanan sinir sıkışmalarının, el-bilek kanalı hastalıklarının habercisi olduğunu ve akıllı telefon ve bilgisayar kullanımındaki artışın, bu hastalıkları tetiklediğini de söyledi. Nalbantoğlu'na göre, bilgisayar başında uygun olmayan pozisyonlarda çalışıyor olmak, kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarını kucaklarına alması ya da yatakta kullanması sebebiyle el bileğini uzun süre yanlış kullanıyor olduklarının da altını çizdi.

Kısaca teknolojik alışkanlıklar birden fazla el ve parmak eklemleri rahatsızlığına yol açabiliyor. Bunu engellemek için kullanıcıların gün boyunca teknolojik cihazları kullanmayı bırakarak, her 25 dakikada bir 10-15 dakika basit egzersizler yaparak eklemlerini rahat ettirmeleri salık veriliyor.

Teknoloji Küçülüp Yayıldıkça e-Hastalıklar Çoğalıyor

Korkudan Dudaklarınızı Uçuklatacak Teknolojik Hikayeler

YORUMLAR