Telefondan Mobil İnternet Paylaşımı Ücretli Olabilir [GÜNCELLEME]

mobil internet paylaşımı ücret

Dün akşam itibarıyla gören herkesin şaşırmasına yol açan bir bilgi yayılmaya başladı. Sosyal medya üzerinde, ocak ayından sonra hotspot ile internet paylaşmak paralı olacak iddiaları dolaşmaya başladı. GSM operatörlerinden ise konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

hotspot ücretlendirme

Pazar günü akşam saatlerinde sosyal medya üzerinde paylaşılmaya başlanan ve hemen yukarıda görebileceğiniz görsel, son zamanların en ilginç olaylarından bir tanesinin konuşulmaya başlanmasına sebep oldu. İddiaya göre bir GSM şirketinin çalışanına, görselde yer aldığı gibi “15 Ocak 2019 itibarıyla, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9TL’ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içinde diğer cihazlarıyla veya sevdilerinin cihazlarıyla paylaşabilirler. Üstelik 2 GB internet paylaşım kotası hediye” mesajı gönderildi. Fakat görsel, gerçek olmaktan ziyade sahte gibi görünüyor ve yazıların sonradan eklendiği anlaşılabiliyordu.

İlk görselin ardından bir başka görsel ise bir başka GSM operatörünün canlı destek servisi üzerinden alınmıştı. Canlı desteğe konuyla ilgili bir soru soran kullanıcı, hotspot ile mobil internet paylaşımı 9 TL olacak, cevabını aldı.

hotspot ücretlendirme turkcell

Hotspot ile internet paylaşımı ücretlendirilebilir mi?

İddiaların ortaya çıkmasının ardından birçok kullanıcının bu ücretlendirmenin teknik olarak mümkün olup olmadığını sormaya başladı. İlk bakışta GSM operatörlerinin hotspot ile paylaşımı tespit edemeyecekleri düşünülse de daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bazı uygulamalar, bunun gayet mümkün olduğunu gösterdi.

Birkaç yıl boyunca bazı Amerika Birleşik Devletleri merkezli operatörleri, kullanıcılarının hotspot paylaşımlarını fark etmişler ve bunları ücretlendirmişlerdi. Hatta yine iddia edildiği gibi hotspot için ayrıca paketler satmaya başlamışlardı.

Turkcell'den ücretli hotspot açıklaması

Konunun muhattabı olan Turkcell, yeni tarifesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tamamı hemen aşağıdaki gibi oldu.

"Turkcell olarak öncelikli amacımız müşterilerimizin değişen kullanım alışkanlıkları ile aynı doğrultuda gelişen yeni taleplerine uygun çözümler üretebilmek. Son dönemde müşterilerimizin yoğun şekilde, “Kişisel Erişim Noktası / Hotspot” özelliğini kullanırken, yetkisiz internet paylaşımı sonucu istenmeyen güvenlik sorunları yaşanmasını engelleyen bir seçenek talep etmeleri üzerine, 15 Ocak’tan itibaren yeni bir uygulamayı hayata geçiriyoruz.  Bu amaçla mobil uygulama ve web sitelerine yapılan üye girişlerini sadece telefon numarası kullanarak daha hızlı ve güvenli hale getiren ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden “Kişisel Erişim Noktası / Hotspot” yapma özelliği sayesinde, müşterilerimiz güvenli bir şekilde kişisel internetlerini paylaşmaya devam edebilecekler. Bunun için müşterilerin internetlerini paylaşırken açılacak sayfaya ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları yeterli olacak. Bu şekilde giriş yapacak müşterilerimiz paketlerindeki interneti hiçbir ücret ödemeden, herhangi bir cihaz sınırı olmadan güvenli bir şekilde paylaşabilecekler.

Hotspot’la farklı cihazlarla yaptıkları internet paylaşımı sonucu tarifelerindeki internetin tüketimini takip ve kontrol edemeyen, bunun sonucu olarak beklemedikleri fatura bedelleriyle karşılaşan müşterilerimiz de bulunuyor. Bu müşterilerimizin sorununu gidermek amacıyla ‘Hızlı Giriş’ üzerinden giriş yapılmadan başka cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında dünyadaki çeşitli internet paylaşım modellerindeki örneklerde görüldüğü gibi, aylık 9 TL’ye mevcut tarifesindeki internetine ek olarak 2 GB’lık paylaşımlı internet paketi devreye girecek. Bu 2 GB’lık ek paketin kullanım durumu Hesabım uygulaması üzerinden takip edilebilecek. Ayrıca bu müşterilerimiz, 30 günlük süre içerisinde 2 GB’lık paylaşım internetleri sona erdikten sonra ek ücret ödemeden tarifelerindeki interneti paylaşmaya devam edebilecekler. 

15 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere hayatımıza girecek bu yenilikler sayesinde müşterilerimizin kişisel internetlerini paylaşırken ortaya çıkabilecek olası güvenlik risklerine karşı korunması ve mobil internet paylaşımlarını daha detaylı şekilde takip edebilmelerinin sağlanması amaçlanıyor.
Hotspot konusu da dahil olmak üzere müşterilerimizden gelebilecek her konudaki yeni öneri ve talepleri her zaman dikkate alarak, onların hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."