Tesla Fabrikasında İşçi Güvenliği Tehlikesi Büyüyor

Tesla Fabrikasında İşçi Güvenliği Tehlikesi Büyüyor

Son yıllarda dünyanın en gözde otomobillerini üretmeye başlayan Tesla, son günlerde ise otomobil fabrikasındaki işçi güvenliği tehlikeleri ile gündeme geliyor. ABD'li otomobil şirketinin sendikalaşma faaliyetlerini durdurmaya çalıştığı ve Tesla Model 3'ü üretmek için hızlı bir çalışma içinde olduğu da bildiriliyor. 

İşçi güvenliği aktivisti bir grup olan Worksafe, Tesla fabrikalarındaki yaralanma oranlarının giderek arttığını tespit etti. Daha önce 2014 ve 2015 yılında yapılan incelemelerde çıkan sonuçların mumla arandığını ifade eden grup, ABD Çalışma Bakanlığı'na bağlı Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi'nin raporlarını analiz etti. Geçtiğimiz yılda da benzer şekilde yüksek yaralanma oranları gören Worksafe, resmi istatistikler olmadığı için doğru bir karşılaştırma sunamadığını da vurguladı.

Rapora göre, şimdilerde Fremont fabrikasında 10 bin işçi çalıştıran Tesla'da sakatlık oranları, 2015 yılında ABD endüstri ortalamasında yüzde 31 daha fazla görünüyor. Geçtiğimiz yıl ise 100 işçiden 8'inin yaralanmış olduğu belirtiliyor. 2017'nin ilk çeyreğine bakıldığında da 100 işçiden 4'ünün yaralanmış olduğu ifade ediliyor. 

Tesla bu konuda güvenlik önlemlerini ısrarla savunuyor. Bunun sonu nereye varır ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Elon Musk'ın Tesla Otomobilleri Minecraft'ta Cirit Atıyor

Tesla'nın Hisselerinin Yüzde 5'i Çinli Tencent Firması Tarafından Satın Alındı

YORUMLAR