Tesla, Model 3’ün Uygun Fiyatlı Versiyonunu Satışa Sundu

Tesla, Model 3’ün Uygun Fiyatlı Versiyonunu Satışa Sundu

Elektrikli otomobil endüstrisinin lider markası Tesla, Model 3’ün orta menzil bataryaya sahip uygun fiyatlı versiyonunu piyasaya sürdü.

Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Model 3’ün orta sınıf batarya paketine sahip yeni modelini duyurdu.

Peki, yeni Model 3 müşterilerine neler sunuyor? Yaklaşık 420 kilometre menzile sahip olan araç, 0’dan 100 kilometreye 5,6 saniyede ulaşıyor.

Daha ucuz olan opsiyonu tercih eden alıcıların aracı daha sık şarj etmesi gerekecek. Buna rağmen 420 kilometrelik menzil Model 3’ü, Chevrolet Bolt ve daha pahalı olan Jaguar I-Pace modellerinin önüne koyuyor.

 

 

Uygun fiyatlı Model 3, arkadan çekiş sistemi ile geliyor. Soğuk bölgelerde yaşayan kullanıcıların bu konudaki endişelerine değinen Musk, Tesla’nın arkadan çekişli otomobillerinin buzda iyi performans verdiğini, çünkü şirketin bu araçları donmuş bir gölde çekiş testine soktuğunu söyledi. 

Orta ölçekli pil paketine sahip olan Model 3’ün fiyatı 45,000 bin dolardan başlıyor. Tesla, aracı 2018 yılı sonuna kadar alan müşterilerin 7,500 ABD doları tutarında federal vergi kredisine hak kazanacağını açıkladı.

Tesla Model 3 uygun fiyat

Şirket ayrıca, alıcıların teslimat için 6 ila 10 hafta arasında bekleyeceği bilgisini paylaştı. Dolayısıyla ilan tarihinden itibaren 10 hafta, 26 Aralık 2018 tarihine denk geldiğinden, tam krediden yararlanmak isteyen müşterilerin bir an önce sipariş vermesi gerekiyor. Şirkete göre , 1 Ocak - 30 Haziran 2019 arasında teslim alan müşteriler, hükümetten sadece 3.750 dolarlık destek alacaklar .

Şirket, aracın 50 bin doların altındaki yeni versiyonunu piyasaya sürerek, otomobilin zaman içinde daha ekonomik hale getirilmesi sözünü tutmuş oldu. Önümüzdeki dönemde 35 bin dolarlık taban fiyatına sahip yeni bir Model 3 sunmayı planlayan Tesla, bu politikasıyla aracın çok daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlayacak.