Tesla Model X Ölümlü Kazaya Karıştı

Tesla Model X Kaza

Uber’in sürücüsüz otomobilinin kaza yaptığı ve bu kaza sonucunda bir yayanın hayatını kaybettiği haberinin üzerinden henüz çok süre geçmemişken, bu sefer de Tesla’dan bir kaza haberi geldi. Elektrikli otomobil ve otonom sürüş alanında dünyanın öncü şirketlerinden Tesla’nın en yeni modellerinden birisi olan Model X, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kazaya karıştı. Kaza sonrası araç patlayıp kül oldu ve sürücüsü hayatını kaybetti.

Kaliforniya Mountain View’de Highway 101 isimli kara yolunda meydana gelen kazada, bir Tesla Model X adeta bomba gibi patlayarak alev topuna döndü. Sürücünün, seyir halindeki aracın direksiyon hakimiyetini kaybettiği ve önce bariyerlere ardından da iki araca daha çarptığı belirtildi. Kaza sonrasında alev topuna dönen araçtan güçlükle çıkartılan 38 yaşındaki sürücü, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı; ancak hayatını kaybetti. Aracın yanmasının asıl sebebinin, aracın alt kısmında bulunan bataryaların kaza sonrasında hasar alması ve patlaması olduğu tahminler arasında yer aldı.

"Bataryalar kaza sonrasında hasar alarak mı yandı, yoksa bataryalardaki bir sorun aracın kaza yapmasına mı yol açtı?", "Kaza sırasında aracı sürücü kendisi mi kullanıyordu, yoksa araç o sırada otonom sürüşte miydi?" gibi sorular şu an için cevapsız durumda ve cevaplar için kaza soruşturmasının tamamlanması bekleniyor. Tesla’dan şu an için kazayla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ayrıca Tesla, kendi mühendislerini bu kazanın araştırılması için olay yerine gönderdi.

Günümüzde elektrikli araçlar hayatımıza pek çok kolaylık getiriyor. Ancak bu araçların her biri alt kısımlarında çok büyük bataryalar bulunduruyor ve bu bataryalar kaza durumlarında oldukça tehlikeli olabiliyor. Çünkü bataryalar ciddi bir hasar aldıklarında adeta bomba gibi patlayabiliyor ve yangına sebebiyet verebiliyorlar. Bu durum, elektrikli araçlar ne kadar güvenli sorularını tekrardan gündeme getirdi. Şüphesiz ki, elektrikli araçların kaza yapmaları durumunda bataryalarının zarar görmemesi veya minumum zararla kazayı atlatması adına daha çok araştırma, geliştirme ve test yapılması gerekiyor.

YORUMLAR