Tesla’nın Kıdemli Tasarımcısı Apple’a Transfer Oldu

Tesla’nın Kıdemli Tasarımcısı Apple’a Transfer Oldu

Apple, 2012 yılında Microsoft’un yeni logosuna imza atan ve yaklaşık iki senedir elektrikli otomobil devi Tesla’da üst düzey tasarımcı olarak görev yapan Andrew Kim’i otonom araç teknolojisi projesine dahil etti.

Tüketici elektroniği bölümünde belirli bir doygunluğa ulaşan Apple, gözünü başka sektörlere dikti. Bundan yaklaşık beş sene önce başlanan Project Titan adındaki proje, 2019 yılında ete kemiğe bürünebilir. En azından beklentiler o yönde. Birçok önemli ismi bu proje etrafında toplayan Apple, ağustos ayında, Tesla’da baş araç mühendisi olan eski çalışanı Doug Field’ın Cupertino’ya geri döndüğünü duyurmuştu. 

apple car

Elon Musk’ın liderliğinde yoluna devam eden Tesla, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumunda. Şirketin ayrıca otonom araç teknolojisinde de muazzam bir deneyimi var. 

Gözünü Tesla çalışanlarına diken Apple, çok önemli bir hamle daha yaptı. Şirket, Tesla’da üst düzey tasarımcı olarak çalışan Andrew Kim’in Apple bünyesine katıldığını duyurdu.

Kim, slate tasarım dili konseptini 2012 yılında kendi web sitesinde yayınladıktan sonra Microsoft tarafından işe alınmıştı. Burada Windows 10 UI, HoloLens ve Xbox One S gibi ürünler üzerinde çalışan başarılı tasarımcı, üç buçuk yıl sonra Tesla’ya geçti. Model 3, S, X, Y Roadster V2 ve Semi de dahil olmak üzere çeşitli araçların tasarımına katkıda bulunan Kim, özellikle Model 3’ün kokpit tasarımına yaptığı dokunuşlarla öne çıkmıştı.

andrew kim apple

Kim ve Field, bu yıl Tesla’dan Apple’a geçen isimlerden sadece ikisi. CNBC, ağustos ayında yaptığı haberde, çok sayıda eski Tesla çalışanının da Cupertinolu şirkete katıldığını aktarmıştı.

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, şirketin emellerinin otomobillerle sınırlı olmadığını söyleyerek, otonom sistemlerin önemine değinmişti. Cook, proje hakkında sel verip sır vermese de, iki kıdemli Tesla çalışanının işe alınması, şirketin otonom araç konusundaki gösterdiği iradeyi net bir şekilde gözler önüne seriyor.