Tesla, Otomobillerindeki İnternet Tarayıcılarını Güncelliyor

Tesla Araç İçi İnternet Tarayıcısı

Tesla’nın araç içi internet tarayıcıları, Tesla otomobillerinin içerisinde en çok ihmal edilen özelliklerden birisiydi. Fakat şirketin CEO’su Elon Musk, kısa süre önce bu özelliğin geliştirileceğine dair bir söz vermişti. Görünüşe göre Musk sözünde duruyor. Çünkü Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Tesla araçlarındaki internet tarayıcılarını Google Chromium ile geliştirdiklerini duyurdu.

Tesla geçtiğimiz yıl yeni Model S ve Model X araçlarındaki yerleşik medya bilgisayarını geliştirmişti. Bu sayede bu yeni araçların sahipleri, artık araçlarındaki ekrandan çok daha hassas ve daha iyi performans alabiliyor.

Tesla, otomobillerindeki araç içi yazılımları geliştirmek amacıyla daha güçlü donanımlar kullanıyor. Yine de CEO Elon Musk, daha eski Tesla araçlarına sahip kullanıcıların da otomobillerinde özellikle de internet tarayıcılarında daha iyi bir deneyim yaşayabilmesi için bir güncelleme planladıklarını söyledi. Söz konusu araçlardaki internet tarayıcıları çok yavaş çalışıyor ve çoğu zaman internet sitelerini düzgün bir şekilde açamıyor. Bu nedenle Tesla kullanıcılarının sadece yüzde 30’dan azının araç içi internet tarayıcılarını kullandığı söyleniyor.

Tesla ilk olarak Aralık 2016’da bir güncelleme yayınlamayı planlamıştı fakat şirketin Autopilot 2.0 ve Model 3 yazılımına odaklanmasıyla bu güncelleme birkaç kez ertelendi. Şirket, uzun zaman sonra yaklaşık bir yıl önce ilk tarayıcı güncellemesini yayınladı ve bu sayede tarayıcı performansı biraz daha iyi hale geldi. Ancak bu güncellemeyle bile tarayıcıyı düzgün bir şekilde kullanmak zar zor mümkün oluyor.

Musk ise Tesla’nın internet tarayıcısını yakın zamanda Google Chromium ile geliştireceğini söylüyor. Chromium, Google’ın açık kaynaklı internet tarayıcısı projesi olup, Google Chrome tarayıcısına ait kodların büyük bir bölümünü sunuyor. Google Chromium diğer tarayıcılar arasında da yaygınlaşmaya başladı. Örneğin Microsoft, 'gelişmiş uyumluluk' için Microsoft Edge adlı internet tarayıcısını Chromium tabanlı olarak yeniden yazdıklarını doğruladı.

Tesla, araçlarına yeni tarayıcı güncellemesini tam olarak ne zaman getireceğini açıklamadı. Ancak Musk, söz konusu güncellemenin gelmek üzere olduğunu duyurdu.