The Last of Us: Part II'nin Factions Modu Detayları Ortaya Çıktı

Duyuruluşundan bu yana The Last of Us: Part II ile ilgili birçok şey öğrenmiştik. Mesela bir bölümünün Seattle şehrinde geçeceğini, esasen Ellie karakterini yöneteceğimizi, ilk oyundan beş yıl sonraki bir zamanı konu alacağını, konusunun bu defa nefret üzerine olacağını ve Factions modunun geri döneceğini. Ne var ki, Factions moduna dair bu zamana kadar pek fazla bir şey paylaşılmamıştı. Söylenen tek şey, ilk oyundaki sistemin baz alınacağıydı. Naughty Dog tarafından verilen iş ilanı, mod ile ilgili bir takım detayları ortaya çıkarttı. Factions modunda oyun içi mağaza ve karakter özelleştirme sistemi bulunacak.

The Last of Us: Part II, PlayStation 4 platformuna çıkması en çok beklenen oyunlar arasında yer alıyor. PlayStation Experience 2016 etkinliğinde duyurulan devam oyunu ile ilgili olarak E3 2018 fuarı sırasında Neil Druckmann, yeni oyun ile ilgili olarak oynanış sistemine dair birçok bilgi vermişti. Ne var ki, oyunun ne zaman çıkacağına dair herhangi bir tarihi bırakın, çıkış yılı bile verilemiyor. Muhtemelen nesil geçişine denk geleceğini düşünüyoruz. The Last of Us: Part II ile ilgili detaylarını merak ettiğimiz bir diğer şey ise çoklu-oyuncu modu, Factions.

Henüz bu mod ile ilgili herhangi bir detay verilmiş olmasa da Naughty Dog tarafından The Last of Us: Part II için verilen iş ilanlarına bakacak olursak, Animasyon, Sanat, Oyun Tasarımı ve Programlama da dahil birçok farklı pozisyon için geliştirici aranıyor. İçlerinden dikkat çekeni ise Çoklu-Oyuncu Sunucu Programcısı pozisyonu. Bu pozisyonun detayları ise bizlere Factions moduna dair bir takım bilgiler sunuyor. Bu bilgilerin başında ise bir oyun içi mağaza ile karşılaşacağımız yer alıyor. Devamında ise kazandığımız ödüller ile karakterlerimiz için özelleştirmeler yapabilme imkanımızın olacağını da öğreniyoruz.

Factions modunda bir oyun içi mağazanın bulunacak olması, oyun içi ödeme sisteminin de olup olmayacağını düşündürtmedi değil. Bildiğiniz gibi Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu oyununda oyun içi ödeme sistemi vardı. Oynanışa herhangi bir etkilerinin olmadığı ve normal ilerleyiş ile açabileceğimiz eşyaları, gerçek para ile Uncharted Points alarak da açabiliyorduk. Böyle bir yöntemin The Last of Us: Part II oyununun Factions modu için de uygulanabilecek oluşunu tahmin edebiliriz. Tabii ki yine de Naughty Dog tarafından yapılacak olan açıklamayı beklemekte fayda var.