Ticaret Bakanlığı, Güvensiz Ürünlere Savaş Başlattı

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği belirlenen ürünler "güvensiz ürün" kategorisinde vatandaşlara sunulacak. Böylelikle kamuoyu bilinçlendirilmiş olacak.

Özellikle son yıllarda artan kanserojen ürünlerin denetimi ve vatandaşların daha dikkatli olması için Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) oluşturuldu. "www.guvensizurun.gov.tr" üzerinden hizmet verecek olan sistemde, güvensiz ürünler açığa çıkarılacak ve böylelikle bu ürünlerden uzak durulması istenecek.

Site içerisine ilk aşamada güvensiz bulunan bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünlerini koyan Ticaret Bakanlığı yetkilileri, bu listeyi genişleteceklerini ifade ettiler. Sitede yer alan ürünlerin neden güvensiz olduğu, üreticisinin kim olduğu, marka ve model bilgisi bulunuyor. Ayrıca sağlığı tehdit eden ürünlerin toplatma veya piyasaya arzının yasaklanması gibi kararlar da bu site üzerinden yayınlanacak.

Alışveriş Yapmadan Önce Bu Siteyi Kontrol Edin

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan sistem için Sanayi ve Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da destek verecek. Bu Bakanlıkların ve Kurumların halkı bilinçlendirmesi istenecek.

Henüz yeni bir sistem olan GÜBİS'in tanıtılması ve vatandaşların alışveriş yapmadan önce kontrol etmesi için hem sosyal medya üzerinden hem de çeşitli bölgelerde toplantılar düzenlenecek. Konu hakkında Bakanlık yetkilileri "Tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya temizlik ürünü alacaksanız, bu ürünlerden hangilerinin güvensiz olduğunu görmek için siteye girebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR