Tomb Raider, Uncharted'dan Farklı Olacak

Tomb Raider, Uncharted'dan Farklı Olacak

Playstation 3'e ilk çıktığında Uncharted için yapılan yorumlardan bazıları dün gibi aklımda; "Tomb Raider", "Lara Craft'un erkek versiyonu" gibi tanımlamalarla Uncharted, Tomb Raider'a oldukça benzetilmişti. Ama boynuz kulağı geçti ve Tomb Raider popülerliğini gittikçe kaybederken Uncharted ise her oyunuyla hayran kitlesini daha da arttıran bir seri oldu.

Tomb Raider'ı istediği şekle sokamayan yapımcı ekip Crystal Dynamics ve Eidos, kritik bir hamleyle seriyi baştan tanımlamaya karar verdi. Lara'nın henüz genç bir kız olduğu zamana gidecek olan Crystal Dynamics, Lara'nın nasıl bu hale geldiğini bizlere sunacak. Oyunun hikaye ile varmak istediği noktayı bir kenara koyarsak gösterilen oyun içi videoları bir 'oyuna' oldukça benzemekteydi. Bu oyun, çıkışı ile Tomb Raider'a benzetilen Uncharted'dan başkası değildi. Artık işler değişmiş; Tomb Raider, Uncharted'ın başarısını görüp, tarzını ona benzetmeye çalışmıştı.

Yapımcı firmaya da bu benzetme hakkında sıkça sorular soruluyor ve yapımcı ekibin cevabı, "Biz Uncharted'dan daha farklı bir oyunuz." yönünde oluyor.

Crystal Dynamics'ten Daniel Bisson, Tomb Raider - Uncharted benzerliği hakkında konuştu. Tomb Raider'ın hikaye örgüsü olarak Uncharted'dan çok daha farklı olduğunu söyleyen Bisson, Lara'nın gerçek anlamda gelişmesini göreceğimizi belirtti. Uncharted'ın daha çok hızlı aksiyon, heyecanlı anlar barındırdığını ancak Tomb Radier'ın ana noktasının duygusal tecrübe yaşatmak olacağını vurgulayan Bisson, ama bir sürü iyi oyundan oldukları gibi Uncharted'dan da etkilendikleri belli noktalar olduklarını itiraf etmekten kaçınmadı.

YORUMLAR