Tor Browser ile İnternette Sürekli Anonim Olabileceksiniz

Tor Project tarafından geliştirilen yeni bir internet tarayıcısı sayesinde internette anonim dolaşabileceksiniz. Şu anda Android için beta aşamasında olan tarayıcının en büyük özelliği girdiğiniz sitelerde herhangi bir kimlik oluşturmayıp güvenliğinizi koruyor olması.

Tor Browser for Android adıyla kullanıcılara sunulan yeni tarayıcıyı artık indirmek mümkün. Firefox v60 temelinde çalıştığı belirtilen uygulamanın herhangi bir proxy ağına bağlanmadığı dile getirildi. Böylelikle güvenlik duvarını aşmadan gizli dolaşabileceğiniz bir tarayıcı olan Tor Browser'ı internet tarayıcılarının 'gizli modu' olarak düşünebilirsiniz.

Her ne kadar başarılı bir tarayıcı olsa da henüz pek çok hatayı barındırdığını da unutmamak gerekiyor. Şu anda bazı özelliklerini kullanamadığınız uygulamada Tor ağına bağlanabilmek için Orbot proxy uygulamasına da ihtiyacınız var. Ancak uygulama tam olarak çıkış yaptığında bu proxy tarayıcının içine dahil edilecek ve böylece tek uygulama kullanarak anonim olabileceksiniz.

Önümüzdeki yıldan itibaren tam sürümünün çıkış yapacağı dile getirilen Tor Browser'ın kullanıcı yorumlarına göre geliştirileceğini de belirtmek gerekiyor. Kullanıcılardan alınan geri dönüşler ile internette anonim olmayı sağlayacak tarayıcının geniş bir kitleye hitap edeceğini söylemek mümkün.

YORUMLAR