Toshiba, Dünyanın ilk 1 TB Hibrit HDD’ini Pazara Sundu

Toshiba, Dünyanın ilk 1 TB Hibrit HDD’ini Pazara Sundu

Toshiba, 1TB kapasiteli  MQ01ABD100H sürücü modeli ile 750GB kapasiteli MQ01ABD075H sürücü modelini piyasaya sürüyor. Bu sürücüler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara daha yüksek hızda okuma ve yazma performansı sağlamak üzere tasarlandı.

Sürücüler; DRAM, NAND flash bellek ve sabit sürücü olmak üzere üç ortamdan oluşuyor. Bu üç bellek katmanının her biri farklı okuma ve yazma hızına sahip.

Hibrit sürücüler bu yüksek kapasiteyi sunabilmek için sabit disklerden, yüksek hızda veri işlemeyi sağlamak içinse 8GB NAND flash belleklerden yararlanıyor.


Yeni hibrit sürücülerin temel özellikleri:

  • Kendi kendine öğrenen önbellek algoritması

Toshiba’nın Hibrit Sürücü Teknolojisi sayesinde, NAND flash bellek (8GB 32nm SLC) ve veri yazımı için kendi kendine öğrenen ön bellek algoritması bir araya getirilmiş. Sistem çalıştığı sırada kullanıcının veri erişim şeklini öğrenen algoritma, verileri DRAM, NAND flash bellek ve sabit sürücü katmanları arasında uygun şekilde paylaştırıyor.

  • 1 TB’lık Kapasite

MQ01ABD100H modeli iki diskten oluşuyor. Ürün yüksekliği 9,5 mm. 1,153.4Mbit/mm2 (744.1Gbit/in2)*1 yüzey kayıt yoğunluğu ve 1TB kapasiteye sahip. MQ01ABD075H modeli ise 858.1Mbit/mm2 yüzey kayıt yoğunluğu ve 750GB kapasiteye sahip.

  • 6Gb/s yüksek hızda SATA I/F

Son teknoloji ürünü SATA I/F Revision 3.0 (ATA-8) kullanımı ile desteklenen yüksek hızda veri transferleri, 6Gb/s transfer hızına sahip.

  • Çevreye Duyarlı Ürünler

Yeni hibrit sürücüler, Halojen ve Antimon içermeyen, RoHS* uyumlu ürünlerdir.

*RoHS: Avrupa Birliği’nin elektrikli ve elektronik aletlerdeki altı tehlikeli maddenin yok edilmesine dair direktifleri.

Ürünler, Toshiba Grubu'nun Ürünler için Gönüllü Çevresel Standartlarına (ECP standartlarına) adapte edilmiştir.

YORUMLAR