Toshiba, Western Digital'e Tazminat Davası Açtı

Toshiba, Western Digital'e Tazminat Davası Açtı

Japon teknoloji devi Toshiba, flaş bellek satışına müdahale etmekle suçladığı Western Digital(WD)'e 120 milyar yen (1 milyar dolar) değerinde tazminat davası açtı.

Dünya'nın en büyük sabit disk üreticisi şirketlerinden biri olan WD, Toshiba'nın ana üretim tesisinde kendine ayrılan birimde bir süredir ortak üretim faaliyetlerinde bulunuyordu. Bu birimde akıllı telefonlar ve laptoplar için çip üretimi yapılmaktaydı. Ancak son zamanlarda ortağıyla sık sık çatışan ve firmayı epey zarara sokan bu birimin, Toshiba tarafından kapatılacağı belirtildi.

 

Toshiba dava gerekçeleri arasında, WD'nin satışlarda teklif sürecine sürekli olarak müdahale ettiğini ve çoğu başarısız girişim yüzünden şirketin epey zarara uğrattığını gösterdi. Ayrıca, WD personelinin şirketler arası bilgi erişimini durdurmaya karar verdiklerini de sözlerine ekledi.

2015'te ortaya çıkarılan bir muhasebe skandalı Toshiba'da bazı üst düzey yöneticilerin istifasına yol açmıştı. Çalışmalarına aralıksız devam eden teknoloji devi ile WD arasında geçen aydan beri giderek yükselen bir gerilim söz konusuydu. Açılan bu davanın gidişatı şimdilik ne olacak bilinmez ama Toshiba'nın zararı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

Zorlu Holding Toshiba'nın TV Bölümüne Talip Oldu

Toshiba'yı Devralacak Firma Foxconn Olabilecek mi?

YORUMLAR