Toyota, Sürücüsüz Araçlarına Güç Sağlamak İçin NVIDIA'yı Seçti

Toyota, Sürücüsüz Araçlarına Güç Sağlamak İçin NVIDIA'yı Seçti

NVIDIA'nın CEO'su Jensen Huang, bugün Toyota'nın kendi kendine çalışan otomobillerine güç sağlamak için NVIDIA'yı seçtiğini açıkladı. Toyota, şirketin Drive PX özel sürüş platformunu kullanacak. 

Apple ve Google sürücüsüz araç teknolojilerini kendileri geliştirirken, Toyota bu konuda biraz sessiz kalmıştı. Japon otomobil üreticisinin çabaları nihayet NVIDIA'nın Drive PX platformunu kullanacağını açıklamasıyla ortaya çıkmış oldu. GPU Teknoloji Konferansı'nda konuşan Jensen Huang, Toyota'nın bu teknolojiyi "önümüzdeki birkaç yıl içinde" üretim sürecinde kullanacağına dikkat çekti. Bu açıklama, 2020 veya 2021 yıllarında sürücüsüz araçların artık resmi olarak hayatımıza gireceğini de doğrular nitelikte. 

Toyota-NVIDIA ortaklığı, sadece otomobil üreticileri için değil, aynı zamanda otomotiv sektörünün gelişmesi için de büyük önem arz ediyor. Çünkü teknoloji şirketlerinin liderlik ettiği bu çalışmalar, gelecekte onbinlerce trafik kazasını azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

NVIDIA, bu yıl CES'te yeni Xavier sistemini kullanan Drive PX platformunun en son sürümünü tanıtmıştı. Şirket, sensör girdisini analiz edebilen ve nesneleri tanımak için derin öğrenmeyi kullanabilen GPU'lar üretiyor ve bu teknolojiyi geliştirmek için hali hazırda Audi ile de çalışmalarını sürdürüyor.

Bakalım bu Toyota-NVIDIA ortaklığının sonucunda ne tür bir araçla karşılaşacağız, ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz.

NVIDIA'nın Volta Destekli İlk Grafik İşlemcisi 149 Bin Dolara Satışta!

NVIDIA, Robotları Test Etmek İçin Oyun Tasarladı

YORUMLAR