Toyota ve Geely’den Hibrit Araç Teknolojisi Ortaklığı

Toyota ve Geely’den Hibrid Araç Teknolojisi Ortaklığı

Japon otomotiv devi Toyota, Çinli otomobil üreticisi Geely ile benzinli-elektrikli hibrit araç teknolojisi alanında işbirliği yapmak için masaya oturdu. 

Japonya’nın lider otomobil üreticisi Toyota, sürdürülebilir büyüme için geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin’deki varlığını artırmayı yönelik stratejiler geliştiren şirket, dikkat çeken bir adım attı.

Toyota, Reuters 'a yaptığı açıklamada, Geely ile benzinli ve elektrikli hibrit motor teknolojisi hakkında görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Bununla birlikte iki şirket arasındaki işbirliğinin, hibrid teknolojisinin hangi yönlerini kapsayacağı netlik kazanmadı; ancak anlaşmanın taraflarından birinin Çinli bir batarya tedarikçisi olduğu belirtiliyor.

Geely ve Toyota, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Şirkete yakın kaynaklara göre, söz konusu işbirliği hakkındaki detaylar çok yakın bir zamanda gün yüzüne çıkacak. 

1990’lı yılların sonundan bu yana benzinli ve elektrikli hibrit motor teknolojisinde büyük bir rol oynayan Toyota, Corolla and Levin modellerinin hibrid versiyonlarını Çin’de üretiyor. 

Son olarak şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgeler de dahil olmak üzere bir milyonun üzerindeki hibrit motorlu C-HR ve Prius model aracını mekanik aksanlarındaki önemli bir sorun nedeniyle geri çağıracağını söylemişti.

YORUMLAR